Wystawa pomyślana została jako prezentacja prac dwóch dojrzałych artystów, a także jako zderzenie dwóch języków fotografii, w którym współczesna technika cyfrowa spotyka się ze starymi, tzw. szlachetnymi technikami fotograficznymi.

– Nasza wystawa jest dialogiem dwóch twórców, dwóch pokoleń i dwóch różnych technik. Uznaję, że jest ona moim sukcesem, w tym sensie, że udało mi się zainteresować swoją opowieścią innego twórcę. Uznaję ją również za sukces Konrada w tym sensie, że potrafił moją opowieść przyjąć i wzbogacić swoją opowieścią, mimo że człowiekiem gór nie jest – mówi Krzysztof Wojnarowski.

Piękno i majestat Tatr

Fotografie Krzysztofa Wojnarowskiego przyciągają dynamiką doskonale skadrowanego obrazu.

– Majestat Tatr, ich stałość i nieprzemijalność zanurzone zostają w subtelnym i chwilowym działaniu światła. Połączenie klasycznej górskiej fotografii, oddającej wiele szczegółów z reporterskim patrzeniem nadaje pracom Wojnarowskiego bardzo osobisty, emocjonalny wyraz – zaznacza Danuta Węgiel ze Związku Polskich Artystów Fotografików.

W przeciwieństwie do fotografii Krzysztofa Wojnarowskiego, wykonane ręcznie prace Konrada K. Pollescha prezentowane będą w nieco mniejszych formatach.

– Są one mniej nakierowane na szczegół, jakby wyciszone, z równą siłą oddają hipnotyczne piękno Tatr i ich groźne oblicze. Siła ich wyrazu rodzi się z niedoskonałości, subtelnej odmienności każdej pracy. Konrad K. Pollesch z założenia nie dąży do absolutnej perfekcji w ich wykonaniu, pozwala zaistnieć różnym niedoskonałościom, by tym samym podkreślić działanie przypadku w budowaniu obrazu. Dodatkowo, nie oprawiając prac w typowe passe partout ukazuje warstwy podłoża i warsztat twórczy – dodaje Danuta Węgiel.

.

Tatry – Przestrzenie ulotne. Dwa spojrzenia

otwarcie: 10 marca 2022 r., czwartek, godz. 18.00-19.00
wystawa czynna: do 10 kwietnia 2022 r.
Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2, Sopot

Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie została przygotowana i zrealizowana we współpracy z Agencją Zegart.