Gospodarka
Droga wojewódzka nr 515 na Powiślu jak nowa

Droga wojewódzka nr 515 na Powiślu jak nowa

Zmodernizowana droga wojewódzka 515. Fot. ZDW Gdańsk
29.07.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
29.07.2020

Zakończyła się modernizacja drogi wojewódzkiej 515 z Malborka do Grzymały. Dzięki inwestycji znacznie poprawiło się bezpieczeństwo zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych. Przebudowa drogi kosztowała ponad 30 mln zł.

 

Choć kierowcy już od jakiegoś czasu mogą korzystać ze zmodernizowanej trasy to uroczyste zakończenie inwestycji i symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się 29 lipca 2020 r. W uroczystości uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Józef Sarnowski, a także drogowcy i przedstawiciele lokalnych samorządów.

 

Inwestujemy w drogi

Modernizacja dróg wojewódzkich na Pomorzu to jedno z zadań inwestycyjnych, jakie prowadzi samorząd województwa. – Poprawa stanu dróg to jedno z priorytetowych zadań, jakim się zajmujemy. Zmodernizowane szlaki nie tylko usprawniają transport towarów, ale również poprawiają bezpieczeństwo uczestników ruchu – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Od lat konsekwentnie poprawiamy stan dróg wojewódzkich na terenie Powiśla. Ledwo kilka tygodni temu spotkaliśmy się w Prabutach na zmodernizowanej drodze wojewódzkiej 521 – dodał marszałek. W 2019 r. na naprawy, modernizacje i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich, ze środków własnych samorządu wydał ponad 159 mln zł. Warto też dodać, że samorząd województwa nie inwestuje tylko w główne arterie, ale wspiera także prace na mniejszych drogach czy dojazdach do pól. – Tam gdzie możemy poprawiamy nie tylko jedynie stan nawierzchni, ale modernizujemy drogi znacznie poprawiając bezpieczeństwo. Jest to możliwe dzięki wparciu finansowemu Unii Europejskiej i to ma miejsce w przypadku drogi 515 – podkreślił marszałek Struk. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło około 23 mln zł.

 

Otwarcie drogi 515

 

515 jak nowa

Droga wojewódzka 515 łączy Susz z Malborkiem. W 2015 r. przejeżdżało tędy ponad 4 tys. pojazdów dziennie Obecnie ruch jest jeszcze większy. Prace budowlane były prowadzone na długości prawie 6 km. Przebudowa objęła odcinek od granicy Malborka do Grzymały. Prace trwały 2 lata  Jak zmieniła się trasa? Droga została gruntownie przebudowania. Wykonane zostało nowe podłoże i położona została nawierzchnia z masy bitumicznej minimalizującej hałas drogowy. Wybudowane zostały także przystanki autobusowe wraz z zatokami. Zadbano także o bezpieczeństwo pieszych. Powstały ciągi pieszo-rowerowe, a większość przejść została wyposażona w azyle dla pieszych. Przebudowana została kanalizacja deszczowa oraz zjazdy na posesje i pola. Co ważne, zadbano o aspekt ekologiczny. Ograniczono do minimum wycinkę drzew, a w ramach rekompensaty posadzonych zostało ponad pół tysiąca nowych sadzonek. Łącznie wszystkie prace na tym odcinku drogi kosztowały ok. 32 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.