Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Gospodarka
Nie tylko kierowcy będą zadowoleni. Modernizacja drogi wojewódzkiej 521 z Kwidzyna do Prabut ukończona

Nie tylko kierowcy będą zadowoleni. Modernizacja drogi wojewódzkiej 521 z Kwidzyna do Prabut ukończona

Droga wojewódzka 521 pomiędzy Kwidzynem a Prabutami

Inwestycja za prawie 50 mln zł objęła 19,8 km drogi wojewódzkiej nr 521. Powstały tam nowe skrzyżowania i zatoki autobusowe. Cała droga ma teraz równą nawierzchnię. Dzięki temu znacznie zwiększy się komfort przejazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

 

Uroczystość z okazji zakończenia modernizacji drogi odbyła się 7 lipca 2020 r. w Prabutach. W wydarzeniu wzięli udział marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele wykonawcy prac.

 

521 przez Powiśle

Droga wojewódzka łączy Kwidzyn, Prabuty, Susz oraz położoną w województwa warmińsko-mazurskim Iławę. – To ważna nie tylko dla regionu droga. Zwłaszcza w sezonie letnim turyści podążają nią na Pojezierze Iławskie – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Stan techniczny drogi był nienajlepszy. Mieszkańcy Powiśla od dawna zgłaszali postulaty dotyczące remontu. W interpelacjach poruszali to także radni województwa. – Cieszę się, że udało się tę arterię zmodernizować. To kolejna inwestycja wykonana przez ludzi i dla ludzi – podkreślił marszałek. Co ważne, to nie jedyna inwestycja drogowa, prowadzona w tym rejonie województwa. Zakończone zostały również prace na odcinku drogi nr 515.

 

 

 

Nowoczesna arteria

Kiedyś droga 521 była wąska, dziurawa i kręta. Teraz geometria niektorych łuków została poprawiona. Nawierzchnia jest równa i wykonana tak, aby ograniczyć hałas drogowy. Zastosowane materiały zwiększą także przyczepność pojazdów. – Zadbaliśmy także o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Na przejściach dla pieszych wybudowane zostały azyle. A wzdłuż całego przebudowywanego odcinak powstał ciąg pieszo-rowerowy, który, na znacznej długości, jest oddzielony od jezdni pasem zieleni – wyliczał marszałek Struk. Wybudowane zostały także zatoki autobusowe, a w Rakowcu, Kwidzynie i w Prabutach na skrzyżowaniach została zamontowana sygnalizacja świetlna. – Wycięte zostały także drzewa, które rosły w skrajni drogi. W ich miejsce zasadzonych zostało ponad 1300 nowych drzew – dodał Struk. Cała inwestycja kosztowała prawie 50 mln zł.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.