Zdrowie
Sala szpitalna z łóżkami

Dodatkowe łóżka respiratorowe w Słupsku od dziś. A kiedy będą w innych szpitalach?

Fot. Pixabay.com
03.11.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
03.11.2020

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusz Korczaka uruchomiono 3 stanowiska respiratorowe. Od 5 listopada dodatkowe 14 miejsc OIT będzie też w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Natomiast za dwa dni w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie zacznie działać oddział covidowy z 30 miejscami.

Według danych podanych na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w województwie pomorskim są 63 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 54. Oznacza to, że wolnych jest 9 (stan na 3 listopada na godz. 13.00). W ciągu najbliższych dni w szpitalach marszałkowskich będą uruchamiane kolejne łóżka respiratorowe.

Łóżka respiratorowe

Przypomnijmy, że zgodnie z pismem marszałka Mieczysława Struka skierowanym do wojewody pomorskiego 28 października baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oddanie 5 takich łóżek planowane jest na 9 listopada. Na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Wojciecha do 12 listopada będzie utworzonych 10 dodatkowych łóżek z respiratorami, a dwa nowe do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Łóżka II poziomu zabezpieczenia

W ramach Oddziału Reumatologicznego kościerskiego szpitala od 2 listopada działa 16 dodatkowych łóżek II poziomu, natomiast do 16 listopada ma być 5 kolejnych na tym samym oddziale oraz 3 dodatkowe na Oddziale Neurologicznym. Do 12 listopada w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma zostać uruchomionych 30 dodatkowych łóżek dla chorych, a w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni ma powstać 50 miejsc. Z kolei na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie do 16 listopada zostanie uruchomionych 50 łóżek. Tyle samo do 28 listopada powstanie w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Ponadto, w słupskim szpitalu do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu.

W Sopocie 30 miejsc dla zakażonych koronowirusem

W Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie przy ul. 23 Marca do 5 listopada zostanie utworzony specjalistyczny oddział tzw. drugiego poziomu przeznaczony dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Powstanie oddziału jest wynikiem pisma skierowanego do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha 20 października m.in. przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Oddział będzie zabezpieczony i oddzielony od pozostałych w taki sposób, aby pacjenci innych, funkcjonujących normalnie, oddziałów nie mieli kontaktu z chorymi na COVID-19. Pacjenci ani personel nie będą się ze sobą mieszać, a wszystkie usługi świadczone będą w reżimie sanitarnym. Rehabilitacja stacjonarna przy ul. 23 Marca działać będzie normalnie. W normalnym trybie będzie także funkcjonować szpital reumatologiczny przy ul. Grunwaldzkiej (budynki przy molo).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.