Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/12/Biblioteka-Zabianka.jpg Dobra wiadomość dla czytelników. Przy gdańskich bibliotekach pojawiły się cztery książkomaty

Dobra wiadomość dla czytelników. Przy gdańskich bibliotekach pojawiły się cztery książkomaty

Książkomat przy Bibliotece Żabianka. Mat. prasowy WiMBP w Gdańsku
27.12.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
27.12.2021

Dzięki książkomatom czytelnicy mogą wygodnie i bezpiecznie korzystać z oferty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Oficjalne ich uruchomienie odbyło się 27 grudnia 2021 r. Przy okazji tego wydarzenia otwarto wyremontowaną część Biblioteki Chełm, w której mieścić się będzie Galeria Fotograficzna im. Macieja Kosycarza.

Książkomaty stanęły przy wybranych filiach WiMBP w Gdańsku przy ulicach: Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka) oraz Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa). Urządzenia zostały zakupione ze środków przekazanych przez samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk.

– Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zmienia się dla nas – podkreśla marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – W sierpniu wystartował wspaniały projekt „Książka do domu”, polegający na dostarczaniu zamówionych publikacji bezpośrednio do mieszkań osób, które nie mogą same odwiedzić biblioteki. Teraz natomiast w przestrzeni miasta pojawiły się pierwsze książkomaty, które z pewnością jeszcze bardziej ułatwią dostęp do naszej ulubionej lektury. Zachęcam do korzystania z tej i wielu innych ciekawych propozycji przygotowanych przez bibliotekarzy.

Jak działa książkomat?

Książkomat to urządzenie samoobsługowe, które działa podobnie jak popularne paczkomaty. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę, audiobook lub film przez katalog biblioteczny online, a następnie wybrać opcję odbioru w książkomacie. Załadunek urządzenia odbywa się w godzinach pracy biblioteki, a ostatnie zamówienie realizowane jest na pół godziny przed jej zamknięciem. Po złożeniu zamówienia czytelnik otrzyma powiadomienie o czekających na niego egzemplarzach i w dowolnym czasie może je wyjąć ze skrytki. Na ich odbiór ma do trzech dni roboczych. Za pomocą książkomatu można też zwrócić wcześniej wypożyczone materiały.

UROCZYSTE ROZPAKOWANIE KSIĄŻKOMATU PRZY BIBLIOTECE CHEŁM PRZEZ MARSZAŁKA MIECZYSŁAWA STRUKA I WICEPREZYDENTA GDAŃSKA PIOTRA BORAWSKIEGO. FOT. MICHAŁ PIOTROWSKI / UMWP

.

Tego rodzaju nowoczesne rozwiązania wprowadza obecnie wiele bibliotek. Książkomaty dają czytelnikom możliwość wygodnego i bezpiecznego korzystania z oferty bibliotecznej. Są też idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia.

– Książkomaty są nową formą docierania do współczesnych czytelników i nowoczesnym sposobem promocji czytelnictwa. Zależy nam, aby Gdańsk szedł z duchem czasu i aby w naszym mieście pojawiło się kilka takich punktów. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku.

Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialne jest Tofu Studio. Wszystkie książkomaty są ze sobą spójne i posiadają czerwono-fioletową kolorystykę. Jedna z naklejek przedstawia panoramę Gdańska, gdzie graficy zamiast bloków narysowali książki. Stoją one zaraz obok kościoła Mariackiego czy fontanny Neptuna.

*  *  *

Uruchomieniu książkomatu przy Bibliotece Chełm towarzyszyło otwarcie Galerii Fotograficznej im. Macieja Kosycarza. Ma ona upamiętniać znakomitego fotografika oraz stworzyć nową przestrzeń łączącą kulturę i sztukę. Wystawiane tam będą prace autorstwa pomorskich artystów lub których tematyka będzie dotyczyła naszego regionu. O tym, jakie prace pojawią się na wystawie, decydować będzie kapituła galerii, na czele której stanie żona zmarłego artysty, Hanna Kosycarz.

OTWARCIE WYREMONTOWANEJ CZĘŚCI BIBLIOTEKI CHEŁM ORAZ GALERII FOTOGRAFICZNEJ IM. MACIEJA KOSYCARZA. FOT. MICHAŁ PIOTROWSKI / UMWP

.

Tematem prac fotograficznych, które jako pierwsze pojawiły się na wystawie, jest „Granica”. Autorami zdjęć są Martyna Niećko, Rafał Wojczal i Piotr Hukało.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.