Wystawa odbywa się w ramach cyklu wARTo, a kuratorką jest Olga Yatsechko.

Artysta kultury cyfrowej

Łukasz Ławrynowicz dorastał w pełni rozwiniętej kulturze cyfrowo-internetowej, która nastąpiła po rewolucji Web 2.0 oddającej tworzenie większości treści użytkownikom sieci. Jego malarstwo pełne jest zapożyczeń, tzn.: bootlegowych gadgetów, rozciągniętych tagów, przedziwnych monstrów i fruwających emotikonów. Oprócz analizy motywów krążących w sieci w twórczości artysty widać namysł nad naturą przekaźników kształtujących postmedialną wizualność. Mechanizmów, które w sposób samoistny i niekontrolowany wpływają na zniekształcenia obrazu cyfrowego, jak na przykład błędy i niedoskonałości oprogramowania i wynikający z nich glitch, niedorenderowane tekstury 3D tworzące absurdalne geometrie czy rozmydlone nadmierną interpolacją płaszczyzny JPG. Ten nieskażony ludzką intencją odczyn błędu jest prapoczątkiem organizmów zamieszkujących obrazy Ławrynowicza. Powierzchnie płócien wypełniają ażurowe magmy JPG, które wraz z czarno-białymi bitmapami wchodzą w melanż, generując kolejne bliżej niezidentyfikowane formy. To tajemnicze genesis sugeruje głębszą, jednocześnie niepozwalającą się rozszyfrować historię.
Podczas wernisażu w piątek, 18 października wystąpi perkusista, producent, współtwórca trójmiejskiego krajobrazu muzyki improwizowanej i eksperymentalnej (BBSG, Adam Skorczewski 5tet, bojkot) Bartek Borzeszkowski.

Czym jest wARTo?

To cykl wystaw trójmiejskich artystów pokazujący różnorodność współczesnego malarstwa i łączący  sztuki wizualne z muzyką. Chodzi o to, że każdemu malarzowi towarzyszy specjalnie dobrany muzyk, który tworzy kompozycje, czerpiąc inspirację bezpośrednio z dzieł artysty i prezentuje je na wernisażu. Muzyka staje się dźwiękowym komentarzem do malarskich opowieści, przekraczając granice poszczególnych dziedzin i tworząc wyjątkowe doświadczenie dla widza. W cyklu biorą udział artyści, którzy rozpoczynają podróż w świecie sztuki, ale też koneserzy współczesnego malarstwa.

O artystach

Łukasz Ławrynowicz – absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Okazjonalnie wspomaga się malarstwem ściennym, grafiką i animacją. Eksploruje jakości obrazów cyfrowych, transponując je na obiekty malarskie. Inspiruje się Internetem. Na koncie ma kilka wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w kilku wystawach zbiorowych (tuBaza, CSK Lublin, BWA Bydgoszcz).

Bartek Borzeszkowski – perkusista, producent, współtworzy trójmiejski krajobraz muzyki improwizowanej i eksperymentalnej (BBSG, Adam Skorczewski 5tet, bojkot). Aktywny w zespołach: Lachrymorph, PLAAZMA, Krankenschwester, SZCZĘKI, Allah Bonsai, Old Ramols. Jest interpretatorem ruchowym muzyki klubowej. Można go spotkać w okolicach Cygańskiej Górki, w drodze do Carrefura po „coś-słodkiego”. Konsekwentnie dopracowuje styl, który można określić jako obsesyjno-kompulsywne ADHD.