Już po raz jedenasty pasjonaci języka kaszubskiego starali się o zdobycie tytułu mistrza pięknego czytania w konkursie organizowanym przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Po etapach gminnych i powiatowych przyszedł czas na zmagania finałowe. W miniony piątek w murach wejherowskiego zamku wybrzmiało wiele pięknych głosów pięknie oddających urodę kaszubszczyzny. Jury wyróżniło najlepszych.
Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” (kasz. mistrz pięknego czytania) ma na celu popularyzację kaszubskiego czytelnictwa, zamiłowania do literatury i doskonalenia wypowiedzi w języku kaszubskim.
Jak wygląda konkurs?
Chodzi o to, żeby przeczytać nie tylko poprawnie, ale pięknie. Mowę kaszubską można usłyszeć w wielu miejscach, ale szczególnie w wejherowskim zamku musi ona być szczególnie piękna. Cel jest taki, żeby wyszukać i wyróżnić tych, którzy przez swoją ekspresję umieją to piękno najlepiej wydobyć. Jest siedem kategorii uczestników, od uczniów pierwszych klas po dorosłych. I właśnie wśród dorosłych w tym roku po raz pierwszy pojawiła się dodatkowa kategoria przeznaczona dla profesjonalistów, ludzi zawodowo zajmujących się językiem kaszubskim. Eliminacje, poziom gminny a później powiatowy. I wreszcie finał. Na wszystkich etapach trzeba było przedstawić tekst wylosowany z listy. Znalazły się na niej różnorodne utwory, od bajek i opowiastek po teksty zupełnie współczesne.
Kto zwyciężył w tym roku?
W tegorocznym konkursie brało udział około tysiąca osób. Do finałów przeszło 117 uczestników. W ostatnim etapie były dwie komisje konkursowe. Pierwsza oceniała najmłodszych konkursowiczów. W jej składzie znaleźli się Wanda Lew-Kiedrowska, Weronika Korthals i Szymon Heland. Starszym punkty przyznawali Danuta Pioch, Mateusz Bullmann i Agata Grenwald.
Pierwsze miejsca i tytuły mistrzowskie zdobyli:
• Klasy I-II: Ewa Boszke (SP w Swarzewie)
• Klasy III-IV: Jadwiga Bobkowska (SP w Kaliszu)
• Klasy V-VI: Mikołaj Drewczyński (ZS w Skorzewie)
• Klasy VII-VIII: Zofia Drewczyńska (ZS w Skorzewie)
• Szkoły ponadpodstawowe: Aniela Makurat (I LO w Kościerzynie)
• Dorośli: Piotr Kowalewski (powiat kartuski)
• Profesjonaliści: Iwona Makurat (powiat kościerski)
Jakie teksty były do przeczytania?
Możliwość wyboru lektury zależała od kategorii uczestnictwa. I tak, najmłodsi mogli czytać „Żëcé jak nudle” (kasz. życie jak makaron) Aleksandry Kurowskiej-Susdorf. Ci nieco starsi mogli wygrać dzięki pięknemu czytaniu jednej z przygód znanego i lubianego przez kaszubskich czytelników Bëtka (Bycia) – „Bëtk za Wiôlgą Wòdą” (kasz. Bycio za wielką wodą) Anny Gliszczyńskiej. Opowiadania „Rozbrôjanié”, „Bëc dzeckã”, „Taro”, „Frazeòwirus”, „Gniôzdo” ze zbioru „Scygnąc miesądz” (kasz. ściągnąć księżyc) Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej mogły zapewnić laury w kategorii klas V-VI. Najstarsi spośród uczniów, w tym ci ze szkół ponadpodstawowych, mieli do przeczytania fragment „Małego Księcia” w tłumaczeniu Zbigniewa Jankowskiego. Dorośli mierzyli się z baśniami Jana Drzeżdżona a dla profesjonalistów przeznaczono zbiór „Òchlëca” (kasz. kusicielka). Ta ostatnia pozycja jest antologią tekstów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Drzeżdżona z lat 2017-2019.