Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” (kasz. mistrz pięknego czytania) ma na celu popularyzację kaszubskiego czytelnictwa, zamiłowania do literatury i doskonalenia wypowiedzi w języku kaszubskim.

Jak wygląda konkurs?

Chodzi o to, żeby przeczytać nie tylko poprawnie, ale pięknie. Mowę kaszubską można usłyszeć w wielu miejscach, ale szczególnie w wejherowskim zamku musi ona być szczególnie piękna. Cel jest taki, żeby wyszukać i wyróżnić tych, którzy przez swoją ekspresję umieją to piękno najlepiej wydobyć. Jest siedem kategorii uczestników, od uczniów pierwszych klas po dorosłych. I właśnie wśród dorosłych w tym roku po raz pierwszy pojawiła się dodatkowa kategoria przeznaczona dla profesjonalistów, ludzi zawodowo zajmujących się językiem kaszubskim. Eliminacje, poziom gminny a później powiatowy. I wreszcie finał. Na wszystkich etapach trzeba było przedstawić tekst wylosowany z listy. Znalazły się na niej różnorodne utwory, od bajek i opowiastek po teksty zupełnie współczesne.

Kto zwyciężył w tym roku?

W tegorocznym konkursie brało udział około tysiąca osób. Do finałów przeszło 117 uczestników. W ostatnim etapie były dwie komisje konkursowe. Pierwsza oceniała najmłodszych konkursowiczów. W jej składzie znaleźli się Wanda Lew-Kiedrowska, Weronika Korthals i Szymon Heland. Starszym punkty przyznawali Danuta Pioch, Mateusz Bullmann i Agata Grenwald.
Pierwsze miejsca i tytuły mistrzowskie zdobyli:

• Klasy I-II: Ewa Boszke (SP w Swarzewie)
• Klasy III-IV: Jadwiga Bobkowska (SP w Kaliszu)
• Klasy V-VI: Mikołaj Drewczyński (ZS w Skorzewie)
• Klasy VII-VIII: Zofia Drewczyńska (ZS w Skorzewie)
• Szkoły ponadpodstawowe: Aniela Makurat (I LO w Kościerzynie)
• Dorośli: Piotr Kowalewski (powiat kartuski)
• Profesjonaliści: Iwona Makurat (powiat kościerski)

Jakie teksty były do przeczytania?

Możliwość wyboru lektury zależała od kategorii uczestnictwa. I tak, najmłodsi mogli czytać „Żëcé jak nudle” (kasz. życie jak makaron) Aleksandry Kurowskiej-Susdorf. Ci nieco starsi mogli wygrać dzięki pięknemu czytaniu jednej z przygód znanego i lubianego przez kaszubskich czytelników Bëtka (Bycia) – „Bëtk za Wiôlgą Wòdą” (kasz. Bycio za wielką wodą) Anny Gliszczyńskiej. Opowiadania „Rozbrôjanié”, „Bëc dzeckã”, „Taro”, „Frazeòwirus”, „Gniôzdo” ze zbioru „Scygnąc miesądz” (kasz. ściągnąć księżyc) Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej mogły zapewnić laury w kategorii klas V-VI. Najstarsi spośród uczniów, w tym ci ze szkół ponadpodstawowych, mieli do przeczytania fragment „Małego Księcia” w tłumaczeniu Zbigniewa Jankowskiego. Dorośli mierzyli się z baśniami Jana Drzeżdżona a dla profesjonalistów przeznaczono zbiór „Òchlëca” (kasz. kusicielka). Ta ostatnia pozycja jest antologią tekstów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Drzeżdżona z lat 2017-2019.