Wystawa odbywa się w ramach rezydencji artystycznej

Czym jest hedrokonstrukt?

Według artystki to zestawienie fragmentów dwóch słów. Chodzi o wielościan (polyhedron) i konstrukt. Obie te rzeczy są dobrze rozpoznawalne w dziełach Iwony Rozbiewskiej, a elementem łączącym wszystkie prace są spirale. Artystka zajęła się tematami utopii, sztuczności i niedostępności tego stanu. Pokazała absurd i ironię.

– W czasach ciągłego rozwoju, nowych technologii, wszechobecnej sztucznej inteligencji i próbie osiągnięcia ostatecznego spełnienia to, do czego dążymy i co wydaje się celem współczesnego społeczeństwa, jest w istocie kwintesencją sztuczności – tłumaczy Iwona Rozbiewska.

Iwona Rozbiewska

Ukończyła studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Monachium. Uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest laureatką Gilbert Bayes Award 2022 przyznawanej przez The Royal Society of Sculptors w Londynie. Otrzymała szereg stypendiów artystycznych, grantów i rezydencji, m.in. w: Finlandii, Argentynie i Holandii, a także z Akademie der Künste w Berlinie (2021) oraz stypendium Erasmus na Akademie der Bildenden Künste w Monachium (2011/12). Jej prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje pod Warszawą i niedaleko Monachium. Autorka otrzymała stypendium z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Deutscher Künstlerbund i Neustart Kultur Modul D.