Prace młodych artystów z Węgier, Słowenii, Gruzji, Turcji i Polski, wyłonione w międzynarodowym konkursie realizowanym w ramach projektu „reDiscover”, będą prezentowane na nowej wystawie w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się w piątek, 6 września 2024 r.
„reDiscover. Traditional Knowledge in European Creative Industries” to próba innowacyjnego podejścia do dziedzictwa kulturowego łączącego etnografię z sektorem kreatywnym. Projekt przybliża młodym projektantom tradycyjne rzemiosło i inspiruje ich do wykorzystania dawnych wzorów, materiałów i technik.
Co zobaczymy na wystawie?
Wystawa podróżuje po Europie i w 2024 r. prezentowana jest w pięciu lokalizacjach: Kranj (Słowenia), Salföld (Węgry), Budapeszt (Węgry), Gdańsk (Polska) oraz Tbilisi (Gruzja).
W Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku prezentowany będzie współczesny dizajn, który twórczo redefiniuje europejską tradycję rzemieślniczą. Kolekcja będzie bardzo różnorodna: od przedmiotów użytkowych poprzez sztukę, tekstylia, biżuterię czy modę.
Wśród nich znajdziemy stworzoną przez fotografkę i artystkę wizualną Gosię Kępę pracę „Firlejka”, która otrzymała trzecią nagrodę przyznaną podczas wernisażu wystawy w Dürer Kert w Budapeszcie. Firlejka to narzędzie kuchenne służące do mieszania, które w zależności od regionu Polski może mieć różne nazwy. Tradycyjnie wykonywana była z wysuszonego czubka choinki. W swoim projekcie artystka nadaje jej zupełnie inną funkcję i znaczenie. Narzędzie do mieszania zamienia się w „instrument do tworzenia spokoju umysłu”.
Na ekspozycji zobaczymy także prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku powstałe podczas kreatywnych warsztatów tkackich „Creative weaving and crocheting” prowadzonych w ramach projektu „reDiscover” przez wykładowczynię i artystkę ze Słowenii Tanję Devetak.
reDiscover. Tradycyjne rzemiosło / współczesny dizajn
- wernisaż: 6 września 2024 r., piątek, godz. 18.00
- wystawa czynna: do 15 września 2024 r.
- Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii
- ul. Cystersów 19, Gdańsk-Oliwa
- wstęp – wolny