Czym jest polityka spójności? Kto przewodniczy Radzie Unii Europejskiej? Nad czym aktualnie dyskutuje się w UE? Jeśli znasz odpowiedzi na te oraz wiele innych szczegółowych pytań dotyczących Unii Europejskiej, nie czekaj i zgłoś się do konkursu Gwiezdny Krąg. Możesz wygrać nawet 10 tys. zł na wyjazd do wybranego miejsca w całej Unii. Na zgłoszenia czekamy do 14 marca 2025 r.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg jest organizowana przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie Słupski Instytut ds. Młodzieży przy współpracy z ekspertami Team Europe, punktami Europe Direct oraz Stowarzyszeniem Pomorskie w Unii Europejskiej.
Wiedza o Unii
Polska od 20 lat jest członkiem wielkiej europejskiej rodziny – Unii Europejskiej. Wiele się przez ten czas zmieniło zarówno w naszym regionie jak i w całej Europie. Razem przeszliśmy np. przez kryzysy czy kolejne powiększenia wspólnoty.
– Unia Europejska to żywy organizm. Żeby sprawnie w niej funkcjonować musimy wykazać się duża wiedzą. Temu właśnie służy konkurs Gwiezdny Krąg – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
To projekt realizowany od 2004 r., który ma na celu popularyzację m.in. wiedzy o Unii Europejskiej i jej instytucjach. Skierowany jest do uczniów liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych i branżowych, słowem do młodego pokolenia, które, dzięki swojej wiedzy, jest nasza wspólną, unijną przyszłością.
20. edycja
Olimpiada to nie tylko rywalizacja oparta na sporcie. To również rozgrywki, w których należy wykazać się nierzadko bardzo szczegółową wiedzą. Olimpiada Gwiezdny Krąg może być szansą na rozpoczęcie ścieżki kariery ukierunkowanej na unijne instytucje. Olimpiada organizowana jest już po raz dwudziesty. W ciągu tych dwóch dekad uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy uczniów. Wśród zwycięzców szczebla ogólnopolskiego byli również młodzi Pomorzanie.
– Nie czekajcie i zgłoście się do konkursu. Bądźcie najlepsi i pokażcie, że nikt nie zna się na Unii Europejskiej tak jak mieszkańcy Pomorza – zaprasza marszałek Struk.
Olimpiada to nie tylko możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, ale także fantastyczne nagrody, jak np. wyjazd turystyczny do wybranego przez uczestnika miejsca w UE. Jak przebiegają zmagania?
Droga na szczyt, czyli będzie trudno
Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy odbywa się w waszych szkołach. Tam dostaniecie do rozwiązania składający się z 50 pytań test. – Uczestnicy muszą posiadać wiedzę o wszystkich mechanizmach Unii Europejskiej. Ponadto finałowa dziesiątka weźmie udział w debacie eksperckiej, podczas której wymieni poglądy na temat funkcjonowania europejskiej wspólnoty Aby „awansować” do drugiego etapu (okręgowego) musicie uzyskać co najmniej 27 punktów. W kolejnym etapie waszą wiedzę sprawdzi komisja egzaminacyjna. Tym razem pytań będzie również 50, ale będą one wymagały znacznie głębszej wiedzy. O tym, kto awansuje dalej, na szczebel krajowy, decydować będzie liczba punktów. To będzie najbardziej wymagający etap. Żeby zostać mistrzem trzeba będzie się wykazać nie tylko wiedzą ale i jasnością wypowiedzi, analitycznym myśleniem i umiejętnością rozwiązywania problemów. Na uczestników tego etapu czeka bowiem test zawierający pytania jedno i wielokrotnego wyboru, pytania otwarte, pytania problemowe i kazus do rozwiązania. Ale to nie wszystko. 10 Najlepszych zawodników będzie musiało przygotować wypowiedź ustną odnoszącą się do zagadnień np. z systemu prawa UE. Jest trudno? No to na zakończenie czeka na was udział w debacie. Będziecie musieli odpowiedzieć na pytania prowadzącego oraz publiczności. Wszystko oceniać będzie jury. A ogłoszenie wyników odbędzie się 13 czerwca 2025 r. podczas uroczystej gali.
Wszystkie dodatkowe informacje, a nawet przykładowe pytania znajdziecie na stronie Olimpiady Gwiezdny Krąg.