Spektakl „Podchodzisz moją samotność” Teatru Razem opowiada o tym dlaczego miłość w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia. Pierwszy profesjonalny występ gdańskiej grupy odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 1 i 2 października 2022 r.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16 r.ż., a wstęp jest wolny. Wejściówki dostępne są w kasie GTS.
O Teatrze Razem
Teatr został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r., w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury, a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat rezydował w GAK-u. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występował na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną. Od stycznia 2022 r. prowadzony przez Jarka Rebelińskiego teatr gości w ramach rezydentury artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Podczas powstawania spektaklu „Podchodzisz moją samotność”, według „Romea i Julii” Williama Szekspira, aktorzy Teatru Razem przeczytali fragmenty dramatu oraz obejrzeli kilka realizacji teatralnych i filmowych „Romea i Julii”. W trakcie tych poszukiwań pojawiło się mnóstwo wątpliwości, potrzeb i pomysłów. Bardzo ważnym wątkiem okazało się mówienie o potrzebie miłości i trudnościach w jej spełnieniu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo stworzona i wykonana przez Jana Elfa Czerwińskiego, trzykrotnego mistrza Polski w beatboxie, oraz Zuzannę Bielską. Do współpracy przy premierze zaproszono również zespół Remont Pomp, z którym Teatr Razem współpracuje od lat.
Niepełnosprawni artyści
Członkom Teatru, aktorom z niepełnosprawnością intelektualną, zależy na tworzeniu profesjonalnych spektakli. Aktorzy i aktorki w pracy są skoncentrowani, potrafią dużo i długo powtarzać poszczególne sceny, aż do osiągniecia zadowalającego efektu. Radzą sobie z tremą. Umieją ze sobą współpracować, rozumiejąc się i wspierając wzajemnie. Do tej pory jednak nie mieli okazji zrealizować w pełni profesjonalnego spektaklu, na profesjonalnej scenie. Pierwszy raz nastąpi to właśnie w Teatrze Szekspirowskim.
– Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną wymaga innego podejścia do procesu twórczego – tłumaczy reżyserka „Podchodzisz moją samotność” Dorota Bielska. – Jako reżyser w pracy z zawodowcami po prostu prowadzę zespół w kierunku, który obieram. Tutaj jest inaczej. To zespół aktorski narzuca ogólną wymowę przedstawienia. Trudno ich przekonać do scen, które im się nie podobają. Nie przywiązują się do kanonów klasyki, wręcz uważają, że czasem należy ją „poprawić”. Ta praca jest ciągłym dialogiem między nami – realizatorami, a nimi, aktorami. Czy nasz spektakl będzie miał tradycyjne tragiczne zakończenie? Zapraszamy na premierę, przekonacie się sami – zachęca reżyserka.
- scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska
- scenografia: Jarek Rebeliński
- muzyka na żywo: Jan Elf Czerwiński
- choreografia: Joanna Wolańska
- wokal: Zuzanna Bielska
- szef zespołu: Jarek Rebeliński
- wystąpią: Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski, Sylwia Zarembska
- zespół towarzyszący: Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego (PSONI – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną)
„Podchodzisz moją samotność”
- 1 i 2 października 2022 r., g. 18.00
- Gdański Teatr Szekspirowski
- ul. Bogusławskiego 1
- Gdańsk