W 2023 r. Polski Chór Kameralny obchodzi jubileusz 45-lecia, a prof. Jan Łukaszewski – jubileusz 40-lecia pracy na stanowisku dyrektora artystycznego i naczelnego zespołu.

– Zapraszamy na pierwszy z serii specjalnych koncertów jubileuszowych, podczas których chcemy zaprezentować najpiękniejsze utwory obecne w naszym repertuarze na przestrzeni 45 lat – mówi Inga Szczerbińska, koordynatorka ds. promocji Polskiego Chóru Kameralnego. – Tworząc ich program dokonaliśmy trudnej selekcji utworów. To oczywiście siłą rzeczy wybór niepełny. Staraliśmy się jednak, by reprezentację miały w naszych repertuarach dzieła wybitnych kompozytorów polskich oraz twórców zagranicznych, które nie tylko znajdowały uznanie publiczności, ale też pozostały w pamięci chórzystów.

Ponadto, koncerty z cyklu Barwy chóru mają zwrócić uwagę na to, że dzięki unikalnej barwie zespół chóralny staje się łatwo rozpoznawalny pośród innych.

– Barwa odróżnia od siebie poszczególnych artystów, co w muzyce wokalnej ma szczególne znaczenie. To właśnie bogactwo kolorów i ich odcieni, podobnie jak na zachwycających płótnach renesansowych mistrzów, stanowi w dużej mierze o pięknie muzyki, jakiej słuchamy – dodaje Inga Szczerbińska.

Co usłyszymy podczas koncertu?

Koncert rozpocznie się od dzieła Feliksa Nowowiejskiego zatytułowanego „Teka Białowieska”. To cykl trzech utworów, które należą do najwspanialszych osiągnięć polskiej chóralistyki pierwszej połowy XX w.: „Ryś” w borze ze słowami Jana Jerzego Karpińskiego, „Dąb rażony piorunem” do poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i „Taniec na uroczysku” do słów Kazimiery Jeżewskiej.

Następnie wykonany zostanie utwór skomponowany przez Ireneusza Łukaszewskiego – uznanego wokalisty, pedagoga, kompozytora, założyciela Polskiego Chóru Kameralnego (wtedy pod nazwą Schola Cantorum Gedanensis) i jego pierwszego dyrygenta. Melodię do wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera, pochodzącego z tomu „Erotyki” wydanego w 1902 r., napisał ojciec braci Łukaszewskich, Leon, a Ireneusz, z myślą o rodzicach, dokonał twórczego opracowania tego subtelnego, pełnego żalu i miłosnej tęsknoty tekstu na chór a cappella.

Koncert będzie także okazją do wysłuchania najnowszego dzieła na chór a cappella Pawła Łukaszewskiego. Tym razem ten wybitny twórca i pedagog podarował zespołowi kompozycję do słów modlitwy ułożonej przez duńskiego filozofa i poetę Sørena Kierkegaarda. Utwór wpisuje się tym samym w nurt sakralnej muzyki wokalnej, najliczniej reprezentowany w twórczości Pawła Łukaszewskiego.

Drugą część koncertu zdominują dwa cykle utworów związanych z postacią Williama Shakespeare’a. Najpierw zabrzmi „5 Pieśni Ariela” na głosy solowe i chór a cappella, powstałych do tekstów pochodzących z „Burzy”, których twórcą jest szwajcarski kompozytor i pianista Frank Martin. Koncert zakończą natomiast „Three Shakespeare Songs – Trzy pieśni szekspirowskie” Ralpha Vaughana Williamsa. Cykl ten składa się z trzech krótkich utworów z dramatów „Burza” oraz „Sen nocy letniej”.

.

Barwy Chóru vol. 1
Koncert w ramach Jubileuszu 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego

  • 21 kwietnia 2023 r., piątek, godz. 19:00
  • Dwór Artusa
  • Długi Targ 43/44, Gdańsk

Program:

  • Feliks Nowowiejski – „Teka białowieska” op. 56
  • Ireneusz Łukaszewski – „Wykołysałem Cię wśród fal”
  • Paweł Łukaszewski – „Domine Iesu Christe” (prawykonanie)
  • Frank Martin – „5 Pieśni Ariela”
  • Ralph Vaughan Williams – Three Shakespeare Songs

Wykonawcy:

  • Polski Chór Kameralny
  • Jan Łukaszewski dyrygent

Bilety w cenie 30-40 zł dostępne są na stronie internetowej: bilety24.pl oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa.