Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/04/grafika_wydarzenia_aut_tatastudio_mat_muzeum_gdanska.png Baner Muzeum Gdańska

Czwartki warto spędzić z Muzeum Gdańska. Powraca cykl spotkań w formule online

Mat. prasowy Muzeum Gdańska
21.04.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.04.2021

W Muzeum Gdańska powracają czwartkowe spotkania poświęcone historii miasta i regionu. Pierwsze z nich zostanie zorganizowane 22 kwietnia 2021 r. Jego tematem będą dawne kąpieliska morskie położone na terenie obecnego Gdańska.

„Czwartki w Muzeum Gdańska” to cykl spotkań nawiązujących do zbiorów muzeum oraz jego działań, np. wystaw czasowych oraz debat i konferencji. Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa „Czwartki” powracają w formie spotkań online. Ta edycja będzie poświęcona publikacjom wydanym przez muzeum w ubiegłym i obecnym roku.

Na podgdańskiej plaży

W czwartek, 22 kwietnia o godz. 17.00 rozpocznie się pierwsze z pięciu 40-minutowych spotkań prowadzonych przez Marzenę Bakowską, dziennikarkę oraz historyka z wykształcenia. Jej rozmówcą będzie dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska, autor książki „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”.

– Podczas spotkania skupimy się na wątkach związanych z Gdańskiem, w tym także tych, które się nie znalazły w publikacji, a były prezentowane chociażby na wystawach czasowych w ubiegłych latach – mówi dr Janusz Dargacz. – Dziś wycieczki na plażę w celu zażycia kąpieli wydają się nam czymś oczywistym, ale moda na nie w Gdańsku zaczęła się przyjmować około 1800 r. Wtedy też został opracowany projekt budowy zakładu kąpielowego w Jelitkowie, który miał być pierwszym tego typu obiektem w regionie. Inicjatywa wyszła od ministra Friedricha Leopolda von Schröttera. I choć zaawansowany projekt nie odczekał się realizacji, historia podgdańskich wówczas plaż przepełniona była letnikami, plażowiczami i… zabawami, o których teraz szerzej porozmawiamy.

Wszystkie spotkania odbywać się będą poprzez aplikację Microsoft Teams. W celu zgłoszenia uczestnictwa należy wysłać informację na adres mailowy: czwartki@muzeumgdansk.pl. Zarejestrowane osoby zwrotnie otrzymają link do transmisji.

Jakie będą kolejne tematy?

Pod koniec maja planowane jest spotkanie z Ireneuszem Dunajskim poświęcone publikacji „Fotografia w Gdańsku 1878-1900”. Natomiast w czerwcu odbędzie się dyskusja z Anną Baranowską-Fietkiewicz oraz dr Anną Frąckowską o złotnictwie gdańskim w kontekście wydanego katalogu „Złotnictwo od XVII do XX wieku. Katalog zbiorów Muzeum Gdańska”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.