Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/133fe5e7-5f15-41d8-ab2a-c6b6bf1db2b7.jpg Ćwierć wieku Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Nagrody, wyróżnienia i koncert Leszka Możdżera [AKTUALIZACJA, GALERIA]

Ćwierć wieku Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Nagrody, wyróżnienia i koncert Leszka Możdżera [AKTUALIZACJA, GALERIA]

Mężczyzna grający na gitarze

NCK jest instytucją, która pokazuje kulturę w każdym możliwym jej wymiarze. To wszystko dzięki licznym projektom współpracy międzynarodowej, inicjatywom edukacyjnym i muzycznym.

 

– NCK powstało 5 października 1992 roku podczas Konferencji Ministrów Kultury Krajów Nadbałtyckich – mówi Lawrence Ugwu, dyrektor NCK. – Celem było otworzenie instytucji, która stanie się pomorskim oknem kultury na Bałtyk i będzie promować kulturę bałtycką zarówno w Polsce, jak i na świecie – dodaje. NCK jest spadkobiercą wielu instytucji animujących i promujących pomorską kulturę, a wywodzi się z powołanego w 1954 roku Wojewódzkiego Domu Twórczości Ludowej w Gdańsku.

 

Z kulturą na co dzień

Praktycznie nie ma dnia, w którym nie odbywałoby się w NCK ciekawe wydarzenia. Zerkając chociażby na kalendarz nadchodzących atrakcji, możemy wybierać m.in. wykłady prof. Andrzeja Januszajtisa z cyklu „Dzielnice, ulice, zabytki”, kolejną edycję Festiwalu Trójmiejskich Improwizatorów „Podaj Pagaj”, spacery edukacyjne, koncerty czy bardzo popularne Czytanie Pomorza. Natomiast z okazji 25-lecia NCK zaprasza na koncert Leszka Możdżera, który odbędzie się 20 października 2017 r.

– Realizujemy kilka pełnowymiarowych festiwali w ciągu roku, co jest ewenementem wśród trójmiejskich instytucji kultury – podkreśla dyrektor Ugwu. – To Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy”, Festiwal Kultur Świata „Okno na świat”, Nadbałtycki Festiwal Orkiestr Dętych „Swoich Pokochajcie, Sąsiadów Poznawajcie” oraz święto sztuki lokalnej „Metropolia jest Okay”. Wszystko dzieje się w ciągu jednego roku i dzięki naszemu zespołowi udaje się ten niełatwy wyczyn. Już teraz musimy wybierać między projektami, które damy radę poprowadzić, a z których trzeba zrezygnować. – wymienia.

Jak mówi dyrektor NCK, instytucja ma wielu dobrych partnerów, a zespół cały czas się powiększa ze względu na coraz większą liczbę projektów i inicjatyw. Centrum jest szeroko rozpoznawalne i doceniane w Europie oraz uczestniczy w kreowaniu polityki kulturalnej tej części świata.

 

Dwa w jednym

Nadbałtyckie Centrum Kultury, poza Ratuszem Starego Miasta w Gdańsku, prowadzi też Centrum św. Jana. W latach 90-tych w wyniku porozumienia pomiędzy dyrekcją instytucji a Archidiecezją Gdańską, właścicielem kościoła św. Jana w Gdańsku, podjęto się odbudowy zniszczonego obiektu w celu uruchomienia w nim miejsca łączącego funkcję sali koncertowej i wystawowej. Głównym założeniem prowadzonej w tym miejscu działalności kulturalnej jest wykreowanie miejsca otwartego na różnorodne projekty i przedsięwzięcia artystyczne.

 

Nagrody dla pracowników NCK

Marszałek Mieczysław Struk wręczył pracownikom NCK nagrody oraz wyróżnienia. Z okazji 25-lecia insytytucji nagrody otrzymali: Elżbieta Pękała, Monika Bąkowska-Łajming, Iwona Berent, Renata Dymarska, Alicja Michalak oraz Magdalena Zakrzewska-Duda, natomiast wyróżnienia cztery osoby: Joanna Kalkowska, Halina Bójko, Violetta Seremak-Jankowska oraz Andrzej Noga.

 

Zdjęcia: Mateusz Ochocki/KFP

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.