Od stycznia 2011 do czerwca 2017 r. Jacenty Dędek odwiedził ponad 420 małych miejscowości. Zatrzymywał w kadrze swojego aparatu ich architekturę, pejzaże, a także sytuacje uroczyste i wyjątkowe dla tamtejszych społeczności, jak np. procesje, śluby, pogrzeby.

Ponadczasowa opowieść

Choć artysta sfotografował konkretnych ludzi, ich domy, miejsca pracy i odpoczynku, to udało mu się też uchwycić „coś więcej”. Stworzył uniwersalną i ponadczasową opowieść. Z tego względu na wystawie są pokazane fotografie bez informacji o roku i miejscu powstania.

– To nietypowe dla muzeum podejście jest szansą na to, by spojrzeć na bohaterów z szerszej perspektywy, odnaleźć podobieństwa i różnice, odkryć całą różnorodność ich świata. Brak jednoznacznego umiejscowienia scen na wsi czy w miasteczku zachęca też do wyzbycia się stereotypów – mówi Małgorzata Posadzka, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Portretprowincji.pl to nie tylko obrazy. Podczas realizowania projektu Jacenty Dędek miał okazję szczerze rozmawiać ze swoimi bohaterami o ich życiu, o tym, co ich uszczęśliwia, jakie mają marzenia, co ich boli, jakie mają problemy, czego żałują… Dzięki temu portretprowincji.pl zyskał także historię w formie opowieści, wysłuchanych i zredagowanych przez Katarzynę Dędek w obszernym albumie.

Jacenty Dędek (ur. 1966) – fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Publikował w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Newsweeku”, polskiej edycji magazynu „National Geographic” i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Jest dwukrotnym stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

.

Portretprowincji.pl

wernisaż: 24 września 2021 r., piątek, godz. 17.00
wystawa czynna: 25 września 2021 r. – 30 stycznia 2022 r.
Gdańska Galeria Fotografii. Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
Długi Targ 24 (Zielona Brama), Gdańsk

Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.