Nie tylko „Koncert Sylwestrowy na bis” jest ulubionym widowiskiem odbiorców, szczególnie tych dojrzałych. Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza widzów – w repertuarze nie zabraknie premier oraz scenicznych przebojów.
W repertuarze Teatru Muzycznego zaistniało nowe przedsięwzięcie – Projekt Inicjatyw Aktorskich. Każdy członek zespołu może zgłosić autorską propozycję, np. monodramu, minirecitalu, duetu czy małej formy dramatycznej. Pierwszy taki pomysł można zobaczyć na scenie już 14 i 15 stycznia 2022 r. Marek Sadowski i Sasza Reznikow zaprezentują „Z pamiętnika samotnika, czyli żywoty nieświętych”.
W poprzednim roku
To był kolejny pandemiczny rok podporządkowany obostrzeniom sanitarnym. Dla artystów i miłośników sztuki był to czas oczekiwania na otwarcie instytucji kultury czy zwiększenie limitów dla widzów i osób odwiedzających przybytki sztuki. Teatr Muzyczny nowy sezon artystyczny otworzył 11 września 2021 r. premierą „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. W listopadzie, po prawie 100 odsłonach zszedł z afisza musical „Ghost”. Jednakże w 2022 r. nie będzie pustki, nowe premiery czekają na widzów, a artyści pracują nad nowymi pomysłami i projektami. A co spędza sen z powiek dyrektora Teatru Muzycznego?
– Sen z powiek spędza mi to, czy widz przyjdzie do teatru, czy będzie zdrowy. Największą przyjemność sprawia mi widok pełnej widowni, przypomina mi radość kompletu widzów, jak to było w 2019 r., który skończył się frekwencyjnym sukcesem – mówi dyrektor teatru Igor Michalski. – To jest moja radość i marzę o tym, żeby tak było nie tylko do końca roku, ale w każdym roku i w każdym sezonie. Chciałbym dostarczać widzom radości i emocji, z jakimi wychodzą z naszego teatru. Mam nadzieję, że będziemy stali na wysokości zadania i publiczność nie będzie rozczarowana, a wręcz przeciwnie, przyjemność i spełnienie oczekiwań z każdego przyjścia do teatru i oglądania spektaklu – dodaje dyrektor.
Co nowego i ciekawego przygotował Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni?
Pierwszy koncert w nowym roku
Gdyński Teatr Muzyczny od kilku ładnych lat, a tradycję tę zapoczątkował poprzedni dyrektor Muzycznego Maciej Korwin, zaprasza widzów na sylwestrowo-karnawałowe koncerty. Dużą popularnością, szczególnie wśród widzów dojrzałych, cieszy się widowiskowy „Koncert Sylwestrowy” grany w ostatni dzień roku, ale też powtarzany na bis przez większą część stycznia. Karnawałowa muzyczna podróż składa się z części wspomnieniowej wybranej dekady polskiej piosenki i rozrywkowej muzyki zagranicznej. Każdego roku repertuar jest inny, ale zawsze ciekawy i każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. W tym roku rewia z polskimi piosenkami z lat 80. XX w. wypełnia pierwszą część, natomiast drugą – piosenki włoskie. Scenariusz przygotował Bernard Szyc, który również wyreżyserował spektakl, a kierownictwo muzyczne objął Dariusz Różankiewicz. W widowisku występuje cały zespół artystyczny teatru i akrobatycznego teatru tańca Mira-Art. Artyści prezentują się w zróżnicowanym repertuarze, również tańczą wymagające i efektowne choreografie, przygotowywane aż przez 9 różnych artystów.
Na dobry początek
W styczniu rozpoczyna się również realizacja nowego przedsięwzięcia – Projektu Inicjatyw Aktorskich. Każdy członek zespołu artystycznego może zaproponować własną inscenizację np. minirecitalu, monodramu, małej formy dramatycznej czy scenicznego duetu. Jako pierwsi wystąpią Marek Sadowski i Sasza Reznikow, którzy zaprezentują „Z pamiętnika samotnika, czyli żywoty nieświętych”. To muzyczna propozycja spojrzenia na świat z lekkim przymrużeniem oka. Spotkanie z aktorami to wieczór refleksji nad codziennością, przeplatany biograficznymi wątkami z życiorysów aktorów. Sasza Reznikow oraz Marek Sadowski na scenie to ogromna dawka pozytywnej energii. Aktorzy zaśpiewają m.in. piosenki o złożonych relacjach damsko-męskich oraz zawodzie aktora. Takie spotkanie to wyjątkowa okazja na 90 minut autorskiej rozrywki.
Jednakże to nie wszystko. Na widzów czekają jeszcze kameralne projekty Katarzyny Kurdej, Mai Gadzińskiej, Krzysztofa Wojciechowskiego i Karoliny Merdy.
Premiera na otwarcie sezonu 2022-23
Nowy sezon artystyczny, 3 września 2022 r. otworzy polska prapremiera musicalu „Something Rotten, czyli coś się psuje”. Reżyserem jest Tomasz Dutkiewicz, a scenografią zajął się Wojciech Stefaniak. Widowisko, przeniesione z formatu nowojorskiego Broadwayu, powstaje w koprodukcji z warszawskim Teatrem Komedia.
Akcja musicalu została przeniesiona w lata 90. XVI w. Bracia Nick i Nigel Bottom planują napisać przebojową sztukę. Przyćmiewa ich jednak renesansowa gwiazda rocka The Bard. Lokalny wróżbita przepowiada, że przyszłość teatru wiąże się ze śpiewem, tańcem i aktorstwem w jednym utworze. Bracia postanawiają więc napisać pierwszy na świecie musical. Tak powstało widowisko z ogromną liczbą piosenek i tańca. Nie brakuje też zwariowanej obsady przerysowanych postaci, z których każda ma swój wyjątkowy moment.
Plany na przyszłość
Premierę znanego z londyńskiego West Endu musicalu „Dziewczyny z kalendarza” – w reżyserii Jakuba Szydłowskiego – zaplanowano w 2023 r. We wrześniu 2024 r. premierowym spektaklem ma być „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wyreżyseruje go Wojciech Kościelniak, reżyser hitów Muzycznego jak „Chłopi”, „Lalka” czy „Wiedźmin”. W 2025 r. ma być wystawiona „Anna Karenina” Lwa Tołstoja, przygotowana przez rosyjskich realizatorów.
Niedawno została wydana płyta z muzyką z „Piotrusia Pana”. To musical, którym zachwycają się kolejne roczniki młodych odbiorców. Niedługo pojawi się też płyta DVD. Teatr ma w planach umożliwienie pobierania muzyki ze spektakli dzięki aplikacji.