Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1a88d721-e17e-4a09-937d-77a2778578df.jpg Chcesz poczuć zimowy nastrój nad Motławą? Przyjdź na koncert na Ołowiance i wysłuchaj „Symfonii alpejskiej” Richarda Straussa

Chcesz poczuć zimowy nastrój nad Motławą? Przyjdź na koncert na Ołowiance i wysłuchaj „Symfonii alpejskiej” Richarda Straussa

Marek Pijarowski

Środek zimy, mróz, śnieg i refleksja nas światem. Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert symfoniczny Zimowy sen pod batutą Marka Pijarowskiego, którego będzie można wysłuchać 23 lutego 2018 r.

 

W niezwykły klimat wprowadzi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą znakomitego maestro Marka Pijarowskiego i grającego na wiolonczeli Macieja Kułakowskiego, laureata I nagrody i nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego oraz finalisty I edycji w kategorii wiolonczeli w Konkursie Muzycznym Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli.

 

Zimowy sen

Żadna kompozycja nie oddaje lepiej w mroźnego nastrój niż „Symfonia alpejska” R. Straussa. To poemat symfoniczny opowiadający o górskiej wyprawie. Poprzez muzykę zostały ukazane trudy wspinaczki, wysiłek i lęk jej towarzyszący, ale także zachwyt nad pięknem otaczającego krajobrazu i zaduma nad życiem.

  • Marek Pijarowski – dyrygent
  • Maciej Kułakowski – wiolonczela
  • Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

  • J. Haydn Koncert nr 2 D-dur
  • R. Strauss Symfonia Alpejska

 

O artystach

Marek Pijarowski – należy do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów. Studia dyrygenckie, ukończone z wyróżnieniem, odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Tadeusza Strugały. W wieku 23 lat został asystentem dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. Kilka miesięcy później wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach i jako najmłodszy uczestnik zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi propozycjami współpracy m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej. Rok później otrzymał stanowisko II dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. Po pięciu latach został jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. Od ponad 30 lat prowadzi koncerty ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował m.in. z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, filharmoniami krakowską, wrocławską i łódzką. Dyrygował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Korei Południowej, USA oraz na Kubie. Od wielu lat ściśle współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz z Eastern Music Festival w Greensboro (LTSA). Przez dwa sezony koncertowe był I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Jest również stałym gościnnym dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1980-2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. Był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach. Od 2002 do 2005 r. Marek Pijarowski pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i we Wrocławiu, w których prowadzi klasę dyrygentury.

Maciej Kułakowski

Maciej Kułakowski. Fot. źródło:  http://www.filharmonia.gda.pl

Maciej Kułakowski – urodził się w 1996 r. w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie wiolonczeli prof. Jadwigi Ewald. Jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego. Koncertował m.in. w Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Kanadzie i Australii. Brał udział w wielu kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem prof. F. Helmersona, G. Hoffmanna, P. Mullera, A. Norasa, J. P. Maintza i A. Bauera. W 2011 r. w ramach tego kursu wystąpił wraz z Calgary Symphony Orchestra, wykonując Koncert wiolonczelowy h-moll A. Dworzaka i zdobywając drugą nagrodę na konkursie solistów. Zdobył też pierwsze miejsce w konkursie zespołów kameralnych wraz z młodymi artystami z Chin. W 2011 r. Maciej wystąpił na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Maestro K. Pendereckiego. W 2010, 2012 i 2013 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska. Interesuje się także muzyką rozrywkową – w styczniu 2010 r. w Sali Filharmonii Bałtyckiej wykonał dedykowaną jemu kompozycję Tadeusza Kassaka McKulak z towarzyszeniem Kassak Brass Ensemble.
Pierwsza połowa 2014 r. przyniosła laury na konkursach: II nagroda w Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (kategoria TRIO), I nagroda na V Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Wiolonczelistów w Ełku (kategoria Trio) oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach.

 

 

Zimowy sen

  • 23 lutego 2018 r., piątek, godz. 19.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
  • Sala Koncertowa
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • Bilety: 15-55 zł

Zobacz: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

 

Zimowy sen_baner
 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.