Centrum św. Jana to przestrzeń pełna napięć. Pomimo, że funkcjonuje w nim świecka instytucja kulturalna, budynek wciąż odbierany jest przede wszystkim jako świątynia i miejsce kultu religijnego. Pomimo desakralizacji kościoła, jego typowa gotycka architektura oraz zachowane we wnętrzu zabytki, w mimowolny sposób wymuszają na odwiedzających specyficzne zachowania: ściszanie głosu, zwracanie głowy w stronę ołtarza, zbliżanie się z rezerwą do dawnej przestrzeni sacrum.

Twórcze zmagania z architekturą

Architektura Centrum św. Jana, jego przeszłość oraz współczesna warstwa symboliczna stały się idealną inspiracją dla artystów zaproszonych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Twórcze zmagania z tą przestrzenią zaowocowały stworzeniem wystawy „Drżenia”, która stanowić będzie artystyczną opowieść o wielozmysłowym doświadczaniu architektury.

– Do udziału w wystawie zaprosiliśmy artystów, których dotychczasowa praktyka badała zagadnienia dotyczące konkretnych zmysłów: smaku, węchu, wzroku czy słuchu oraz relacji człowieka z architekturą i otaczającą go przestrzenią publiczną. Każdy z nich miał możliwość poznania charakteru i historii zabytku podczas spacerów i spotkań. Wszystko po to, by jak najpełniej poczuć to miejsce. Odkryć to indywidualne „coś” wywołujące w każdym z artystów drżenia – mówi Marta Korga-Bistram, rzeczniczka prasowa NCK.

Dzięki prezentowanym pracom siedmiu artystów: Pawła Biełajczuka i Ilyi Sadowskiy’ego, Marcina Dymitera, Zuzy Golińskiej, Karoliny Hałatek, Daniela Kotowskiego i Anny Królikiewicz zwiedzający spojrzeć będą mogli na Centrum św. Jana nie tylko jak na zabytek, ale przede wszystkim jak na miejsce zmysłowych wrażeń.

 

Drżenia

  • wernisaż: 26 lipca 2024 r., piątek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: od 27 lipca do 30 września 2024 r. w godz. 10.00-18.00
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury w gdańsku – Centrum św. Jana
  • Świętojańska 50, Gdańsk
  • wstęp – wolny