Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/11.jpg Był tort i wyjątkowy koncert. Nadbałtyckie Centrum Kultury świętowało swoje 30. urodziny

Był tort i wyjątkowy koncert. Nadbałtyckie Centrum Kultury świętowało swoje 30. urodziny

Fot. Renata Wierzchołowska / DK UMWP
06.10.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
06.10.2022

W środę, 5 października 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim uroczyście podsumowano trwające od maja obchody 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Po zakończeniu część oficjalnej, w Centrum św. Jana odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego wystąpił Leszek Możdżer.

Na oficjalnych uroczystościach w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku spotkali się byli i obecni pracownicy NCK, samorządowcy, rektorzy uczelni wyższych, dyrektorzy instytucji kultury oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w Trójmieście. Była to okazja do przekazania podziękowań za wsparcie i dotychczasową współpracę oraz krótkiego przypomnienia dorobku NCK w ostatnim trzydziestoleciu.

„Dziś możemy pochwalić się sukcesami”

Historia NCK sięga 5 października 1992 r., kiedy to z inicjatywy ówczesnego wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego przekształcono Wojewódzki Ośrodek Kultury (który z kolei wywodzi się z powołanego w 1954 r. Wojewódzkiego Domu Twórczości Ludowej w Gdańsku). Nowa instytucja miała promować kulturę Pomorza i w kraju i zagranicą, jak również być odpowiedzią na potrzebę zacieśnienia współpracy kulturalnej między państwami bałtyckimi w ramach procesów integracji europejskiej.

– Trzydzieści lat temu, podczas konferencji ministrów kultury krajów nadbałtyckich, która odbywała się w Ratuszu Staromiejskim, powołano NCK w Gdańsku, we wciąż budzącym się do życia kraju – wspominał Larry Ugwu, piastujący stanowisko dyrektora NCK od 2004 r. – Kultura stała się narzędziem do integracji, różnorodności, oswajania z zachodnimi wartościami. Dziś, po wielu międzynarodowych, międzybałtyckich projektach, niezliczonej ilości spotkań, konferencji i festiwali możemy pochwalić się sukcesami nie tylko w budowaniu polityki kulturalnej regionu, ale i Europy.

W NCK realizowane są projekty muzyczne, literackie, naukowe i filmowe, wystawy, akcje kulturalne i społeczne, działania warsztatowe, jak również działalność wydawnicza. Do najbardziej rozpoznawalnych projektów należą duże, cykliczne przedsięwzięcia, a wśród nich: Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat”, Festiwal Dźwięki Północy, Festiwal Filmów i Form Jednominutowych „The One Minutes”, Metropolia jest Okey, Bałtyckie Spotkania Ilustratorów czy Świętojańskie Świętowanie.

Wyjątkowy koncert Leszka Możdżera

Wieczorem w Centrum św. Jana odbył się wyjątkowy koncert jubileuszowy. Na to wydarzenie specjalnie zaproszony został Leszek Możdżer, który w towarzystwie znakomitych muzyków zaprezentował dwa swoje dzieła: „Zjawienie Emilki” oraz cykl „Psalmów Dawidowych”. Podczas koncertu usłyszeć można było nie tylko fortepian i inne instrumenty jazzowe, ale również chór i barokowe organy kościoła św. Jana.

„Zjawienie Emilki” to jedna z ostatnich prac kompozytorskich Możdżera, napisana na zamówienie NCK z okazji oddania do użytku wyremontowanych organów w kościele św. Jana w Gdańsku. Utwór napisany został na bardzo nietypowy skład: chór mieszany, organy i fortepian. Przy wykonaniu tego dzieła Możdżerowi na scenie towarzyszyli: grający na organach Andrzej Szadejko oraz Chór 441 Hz z dyrygentką Anną Wilczewską.

Natomiast cykl „Psalmów Dawidowych” to jedna z pierwszych kompozycji Możdżera, napisana jeszcze w latach 90. dla chóru Schola Cantorum Gedanensis. Kompozycja okazała się bardzo udana i wykonywana były wielokrotnie przez najróżniejsze zespoły śpiewacze nie tylko na imprezach jazzowych, ale także na festiwalach muzyki klasycznej. Cykl „Psalmów Dawidowych” Możdżer wykonał w towarzystwie Chóru 441 Hz oraz trzech artystów jazzowych: Patrycji Betley, Ola Walickiego i Adama Pierończyka.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.