Wystawa pokazuje ewolucję tradycji bram weselnych pod względem formy, symboliki i znaczenia w społeczeństwie przełomu XX/XXI w. Wystawę fotograficzną zatytułowaną „Brama” można oglądać w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie do 31 grudnia 2022 r.
Zmiany bram weselnych zaprezentowano na przykładzie wsi Bierkowo.
Zmiany obrzędów
Lata powojenne przyniosły duże zmiany w sferze całej obrzędowości. Tradycja bramy weselnej też uległa przeobrażeniu. Zatraciła dawny sens, zmieniła funkcję dostosowując się do współczesnych trendów. Na wystawie dowiemy się, jak wyglądała pierwotna forma bramy weselnej i jak głęboką miała symbolikę.
Tradycja przetrwała w Bierkowie
Obecnie we wsiach Pomorza bramy weselne na wysokim poziomie artystycznym występują sporadycznie. Najczęściej spotykane są w ubogiej formie, często zainicjowane przez społeczność o niższym statusie ekonomicznym. Wyjątkiem jest wieś Bierkowo, gdzie tradycja bram weselnych twa nieprzerwanie od lat 70. A kolejne pokolenia kontynuują wysoki poziom organizowanych przedstawień, dbałość o stroje, oprawę muzyczną i scenariusz. Na wystawie można zobaczyć fotografie dokumentujące tradycję bram z Bierkowa na przestrzeni ponad 40 lat, film dokumentalny z wywiadami animatorów bram weselnych. Uzupełnieniem wystawy są przedwojenne zdjęcia archiwalne pochodzące z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz prywatne zdjęcia mieszkańców Bierkowa.