Utwory wielkich mistrzów niemieckiej muzyki, uznawanych za jednych z najwybitniejszych twórców wszech czasów, przygotowała filharmonia. Podczas ostatniego w tym sezonie koncertu, 17 czerwca 2022 r. będzie można posłuchać Johannesa Brahmsa i Ludwiga van Beethovena.
Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102 Brahmsa i III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica” Beethovena to utwory przygotowane na pożegnanie sezonu artystycznego 2021-22. Jako soliści wystąpią niezwykle utalentowani i wielokrotnie nagradzani na międzynarodowej arenie artyści młodego pokolenia – Jakub Jakowicz (skrzypce) i Maciej Kułakowski (wiolonczela). Koncert poprowadzi wybitny polski dyrygent Marek Pijarowski.
Jakub Jakowicz
Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11. roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r. na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie. W 2001 r. zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi. Jako solista wystąpił z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji. Współpracował z dyrygentami: Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Marc Minkowski i Stefan Solyom. W 2009 i 2011 r. na zaproszenie Antoniego Wita, wziął udział w tournée koncertowych Orkiestry Filharmonii Narodowej w Wielkiej Brytanii.
Jako kameralista od lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 roku gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Od 2006 r. muzyk jest członkiem Zehetmair Quartett, który przygotowuje zwykle jeden program koncertowy rocznie, większość utworów wykonując z pamięci. Płyta zespołu (ECM) z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Anneé 2007. Jakub Jakowicz jest laureatem wielu nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). Posiada tytuł doktora sztuk muzycznych, od 2004 r. uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Maciej Kułakowski
Urodzony w 1996 r. w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku 6 lat. Jest laureatem Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody i nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jako solista występował w wielu krajach Europy i świata, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, London Mozart Players, Kammerphilharmonie Bremen, Brussels Philharmony Orchestra. Jako kameralista brał udział w takich festiwalach, jak: Piatigorsky Cello Festival w Los Angeles, Beijing Cello Festival, Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego, Festiwal im. Witolda Lutosławskiego, Festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego, Moritzburg Festival, Kronberg Festival czy Munich Rising Stars.
Współpracował z takimi muzykami jak Krzysztof Penderecki, Mischa Maisky, Emanuel Ax, Christoph Eschenbach, Viviane Hagner, Charles Neidich, Arnold Steinhardt, Lawrence Power i Kian Soltani oraz dyrygentami: Eivind Gullberg Jensen, Frank Braley, Stéphane Denève, Marek Moś, Marek Pijarowski w szerokim zakresie repertuaru.
Stypendysta i laureat wielu polskich i międzynarodowych nagród. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich wybitnych pedagogów.
Marek Pijarowski
Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej (dyrygentura). Umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich. Od 1974 r. był związany z Filharmonią Wrocławską. W 1974 r. zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
W 1977 r. uzyskał stypendium rządu austriackiego, co umożliwiło mu wyjazd do Wiednia, gdzie przez 9 miesięcy rozwijał swój dyrygencki talent w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst
W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 r. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Marek Pijarowski był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od sezonu 2007/2008 do sezonu 2020/2021 był dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
Nieprzerwanie od 50 lat artysta w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą, prowadząc polskie orkiestry. W 1997 r. otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Zakończenie sezonu artystycznego 2021/2022
- 17 czerwca 2022 r., piątek, godz. 19
- Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, sala koncertowa
- ul. Jana Pawła II 3
- 76-200 Słupsk
Więcej informacji znajduje się na stronie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. W. Kilara
Program:
- Brahms – Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102
- van Beethoven – Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 ,,Eroica”
Wystąpią:
- Jakub Jakowicz – skrzypce
- Maciej Kułakowski – wiolonczela
- Marek Pijarowski – dyrygent
- Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara