Kultura

Błękitny Baranek powraca na mapę atrakcji kulturalnych Gdańska!

Marcin  Szumny
Marcin Szumny
26.05.2021
Fragment wystawy uliczka hanzeatycka prezentująca warsztat płatnerza Fragment wystawy „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”. Fot. Aleksander Olszak

W czwartek, 27 maja spichlerz Błękitny Baranek ponownie otwiera się dla zwiedzających. W ostatnich latach ten zabytkowy budynek przeszedł gruntowną renowację. W jego odnowionych wnętrzach znów będzie można przejść się średniowieczną uliczką hanzeatycką oraz zobaczyć ponad tysiąc zabytków odkrytych podczas wykopalisk prowadzonych na terenie Gdańska.

Zabytkowy spichlerz Błękitny Baranek jest wyjątkowym obiektem na mapie Gdańska. To jedyny historyczny magazyn zbożowy na Wyspie Spichrzów, który nie został zniszczony w trakcie II wojny światowej. Dzięki temu w jego wnętrzu zachowało się oryginalne belkowanie i konstrukcja stropów.

Spichlerz został otwarty do zwiedzania w 2008 r. jako oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Co nowego w Błękitnym Baranku?

W 2015 r. rozpoczęła się inwestycja, której celem było ustabilizowanie fundamentów i wzmocnienie konstrukcji spichlerza, konserwacja jego elewacji oraz wykonanie izolacji zabezpieczającej przed wilgocią.

Dodatkowo, w pomieszczeniach wystawowych zamontowano nowoczesne urządzenia multimedialne. Wygospodarowana została również przestrzeń do organizowania wystaw czasowych, której wcześniej tutaj brakowało. Jest to niezwykle ważne w kontekście planowanego na czas remontu zamknięcia siedziby głównej muzeum przy ul. Mariackiej.

Parter spichlerza został natomiast zaaranżowany tak, aby jak najlepiej przygotować obiekt do pełnienia funkcji instytucji kultury, m.in. powstała tam sala konferencyjna. Odbywać się w niej będą nie tylko konferencje naukowe, ale także prelekcje o tematyce historycznej i inne wydarzenia promujące archeologię.

– Ponowne otwarcie oddziału MAG w spichlerzu Błękitny Baranek to przede wszystkim powrót do realizacji misji edukacyjnej z zakresu archeologii oraz ochrony dziedzictwa archeologicznego. Główny nacisk położony zostanie na organizację lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów weekendowych, w których uczestniczyć będą mogły całe rodziny – mówi Ewa Trawicka, dyrektor MAG.

W projekcie architektonicznym uwzględniono także potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo. Pod tym względem Błękitny Baranek jest obecnie najlepiej przystosowanym do zwiedzania oddziałem MAG.

Łączny koszt robót budowlanych i modernizacji wystaw wyniósł ponad 7,2 mln zł. Większość środków na realizację tych inwestycji pochodziła z budżetu samorządu województwa pomorskiego (5,4 mln zł). Wsparciem były też dotacje przekazane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1,65 mln zł) oraz miasta Gdańska (850 tys. zł).

Warto wybrać się w niezwykłą podróż w czasie

Na dwóch kondygnacjach spichlerza otwarte zostaną dotychczasowe cztery stałe ekspozycje: „Miasto pod miastem”, „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”, „Gdańsk w świecie Hanzy” oraz „Wyspa Spichrzów w Gdańsku”.

W przeszłości największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się uliczka hanzeatycka. Teraz znów będzie można przejść się wzdłuż zrekonstruowanych kramów, warsztatów i domostw, a w każdym wnętrzu zobaczyć realistycznie odwzorowane postacie kupca, rzemieślnika i innych mieszkańców Gdańska. Muzealnicy dołożyli starań, aby jak najwierniej oddać wyobrażenie tego, jak mogło wyglądać życie codzienne przed wiekami. Podróży w czasie nadal więc będą towarzyszyć odgłosy średniowiecznej ulicy, a dzięki specjalnie skomponowanym i rozpylanym aromatom każdy będzie mógł dosłownie poczuć zapachy dawnego miasta.

Z kolei na wystawie „Gdańsk w świecie Hanzy” znajdziemy przeszło 1300 unikatowych zabytków archeologicznych ukazujących bogatą kulturę materialną miasta czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. Są to naczynia, monety, ozdoby, wyroby skórzane, plakietki pielgrzymie, a nawet zabawki odkryte podczas licznych badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Gdańska. Wiele z nich udostępnionych zostanie po raz pierwszy. Pod koniec roku ma być dostępny katalog tej wystawy.

*  *  *

Ponowne otwarcie spichlerza uświetni wernisaż wystawy „Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z okresu wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”. Prezentowane na niej będą zabytki z cmentarzysk kultury pomorskiej (VII do III w. p.n.e.), odnalezione na obszarze Kaszub i Kociewia.

Zobacz również