Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/Nowe-wnetrze-Pedagogicznej-Biblioteki-Wojewodzkiej-w-Slupsku-scaled.jpg Biblioteka pedagogiczna w Słupsku po nowemu. Zakończenie ważnej inwestycji

Biblioteka pedagogiczna w Słupsku po nowemu. Zakończenie ważnej inwestycji

Nowe wnętrze biblioteki. Mat prasowy PBW w Słupsku
19.01.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
19.01.2022

Dzięki przeprowadzonej modernizacji charakterystycznemu słupskiemu „okrąglakowi” przywrócono historyczny wygląd. Budynek Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej zyskał też nowoczesne wnętrze, które dostosowane zostało do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste zakończenie i podsumowanie tej inwestycji odbyło się 18 stycznia 2022 r.

W wydarzeniu wzięli udział marszałkowie Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Modernizacja z niespodziankami

Inwestycja była realizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku od 2019 r., kiedy to podjęto pierwsze prace projektowe i remontowe, w tym wymianę stolarki okiennej. W kolejnych latach wykonano m.in. docieplenie budynku, montaż wentylacji czy renowację elewacji z odtworzeniem historycznej stolarki drzwiowej. Zmodernizowano także wnętrze wypożyczalni i czytelni bibliotecznej oraz poprawiono dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak to bywa przy remontach starych budynków, modernizacja słupskiej biblioteki nie obyła się bez niespodzianek.

– Największą z niespodzianek było „znalezienie” windy towarowej Schindlera, której data produkcji opiewa na rok 1936. Winda ukryta była w starym szybie, którego rozebranie zakładał projektant modernizacji. W tym miejscu znajduje się dziś pomieszczenie sanitarne dla osób niepełnosprawnych korzystających z usług naszej placówki – informuje Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

Mechanizm windy towarowej Schindlera z 1936 r. Mat prasowy PBW w Słupsku

Windę zachowano i wyeksponowano, aby każdy odwiedzający bibliotekę mógł ją podziwiać.

Okrąglak nie tylko z książkami

Gmach przy dzisiejszej ul. Jaracza (charakterystyczny „okrąglak”) powstał w latach 1936-1938 r. i był przeznaczony na niemiecki urząd pracy. W latach powojennych znalazły w nim swoją siedzibę różne placówki oświatowe, m.in. szkoła podstawowa nr 10 oraz kuratorium oświaty. Od 1979 r. w budynku mieści się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku, a także inne instytucje podległe samorządowi województwa pomorskiego, w tym biuro zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, oddział zamiejscowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz słupski oddział Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

W zasobach Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku i jej czterech filiach znajduje się ponad 200 tys. książek, czasopism i multimediów. Poza tym, udostępnianych jest około 30 tys. informacji dotyczących bibliotekarstwa, pedagogiki i różnych problemów oświaty. Zadaniem placówki jest wsparcie działalności innych jednostek oświatowych regionu, a w szczególności bibliotek szkolnych.

– Ważną gałęzią naszej działalności jest promocja czytelnictwa, którą realizujemy wspierając w tym zakresie wychowawców oraz nauczycieli szkół i przedszkoli. Organizujemy konkursy i wystawy, promujemy lokalnych twórców, nasz region i środowiska szkolne są otwarte na wartości, które niosą książka i czytelnictwo – dodaje dyrektor Szklarkowska.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.