Od 1 do 3 maja domy i budynki państwowe przystrajamy w barwy narodowe.

Gdzie na majówkę?

W tym roku prognozy pogody na majówkę są wyjątkowo optymistyczne. Ma być słonecznie i ciepło. Warto więc ten czas spędzić poza domem. Dla wielu majówka kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowania. Jednak nie musi tak być. Można odpocząć w leśniczówce, na łódce, pikniku czy rowerowej wycieczce tym bardziej, że mamy mnóstwo pięknych tras rowerowych. Można też zaszyć się na działce z dobrą lekturą. Dla lubiących podróżować i zwiedzać, można wyjechać do innego województwa lub zagranicę. Możliwości jest wiele, a każdy powinien wybrać taką formę odpoczynku, która mu najbardziej odpowiada. Pamiętajmy, że biorąc 2 maja urlop, mamy 5-dniowy wypoczynek. Natomiast, jeśli wolne weźmiemy też 29 i 30 kwietnia, to licząc od 27 kwietnia, możemy cieszyć się aż 9-dniowym relaksem.

Święto Pracy

W tym roku Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wypada w środę i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Obchodzony jest od 1890 r., a w Polsce od 1950 r. Święto wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 r. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy. W czasach PRL-u tego dnia odbywały się pochody. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna „Solidarność”.

Dzień Flagi

Został ustanowiony 20 lutego 2004 r. Na święto flagi wybrano 2 maja, gdyż tego dnia zdobywający Berlin żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Dzień Flagi obchodzony jest jednocześnie z Dniem Polonii i Polaków za Granicą RP oraz rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W okresie PRL-u należało zdejmować pierwszomajowe flagi, aby nie były wywieszone podczas nieuznawanego przez ówczesne władze święta Konstytucji 3 maja. W tym roku Dzień Flagi wypada w czwartek.

Konstytucja 3 maja

To dzień ustawowo wolny od pracy, który w tym roku obchodzimy w piątek. Świętem narodowym został uznany już 5 maja 1791 r., bo upamiętnia uchwalanie, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, konstytucji. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja wprowadzała m.in.: trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej. Potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 r., a chłopom dała ochronę ze strony państwa. Konstytucja znosiła także m.in. liberum veto, wolną elekcję oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. W czasie zaborów świętowanie było zakazane. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r. W 1981 r. ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie. Święto przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r., a pierwsze uroczyste obchody odbyły się w tym samym roku na Placu Zamkowym w Warszawie. Od 2007 r. to też święto narodowe Litwy. Tego też dnia Kościół katolicki obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.