Tegoroczna majówka potrwa cztery dni. Pierwszego maja przypada Święto Pracy, drugiego – Święto Flagi, a trzeciego – 234. rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Pamiętajmy jednak, że poza świętowaniem, to też czas na relaks. Wystarczy w piątek, 2 maja wziąć urlop, aby skorzystać z dłuższego wypoczynku.
Przez trzy dnia, od 1 do 3 maja, domy i budynki państwowe będą ozdobione barwami narodowymi.
Okazja do wypoczynku
Tegoroczne prognozy pogody na majówkę są różne. Na początku ma być słonecznie, choć słupki rtęci nie przekroczą kilkunastu stopni, potem zrobi sie cieplej, ale może padać. Następnie się ochłodzi. Pomimo to warto ten czas spędzić na powietrzu czy spacerach nad morzem. Wielu z nas majówka kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowania. Jednak nie musi tak być. Można odpocząć w leśniczówce, na łódce, pikniku czy rowerowej wycieczce, zwłaszcza że mamy mnóstwo pięknych tras rowerowych w naszym regionie. Można też zaszyć się na działce z dobrą lekturą. Dla lubiących podróżować i zwiedzać można wyjechać do innego województwa lub zagranicę. Możliwości jest wiele, a każdy powinien wybrać taką formę odpoczynku, która mu najbardziej odpowiada. Pamiętajmy, że biorąc 2 maja urlop, mamy 4-dniowy wypoczynek. Natomiast, jeśli wolne weźmiemy też od 28 do 30 kwietnia, to licząc od 26 kwietnia, możemy cieszyć się aż 9-dniowym relaksem.
Majowe świętowanie
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wypada w czwartek i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Obchodzony jest od 1890 r., a w Polsce od 1950 r. Dzień Flagi, który obchodzimy 2 maja, został ustanowiony 20 lutego 2004 r. Przypomnijmy, że tego dnia w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, ale można tego dnia wziąć urlop. Natomiast w sobotę obchodzimy święto Konstytucji 3 maja. Dzień ten jest świętem narodowym i został uznany już 5 maja 1791 r. na pamiątkę uchwalania, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, konstytucji. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Od 2007 r. to też święto narodowe Litwy. Tego też dnia Kościół katolicki obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Msze święte, koncerty, pikniki
Tego dnia w Gdańsku uroczyste świętowanie rozpocznie się 3 maja o godz. 11.00 przy pomniku króla Jana III Sobieskiego, gdzie odbędzie się patriotyczna uroczystość z odczytaniem preambuły Konstytucji 3 Maja i rozdawaniem flag. Na godz. 13.00 zaplanowano koncert carillonowy na wieży Ratusza Głównego Miasta, a o godz. 15.00 przed Zespołem Przedbramia odbędzie się historyczna zmiana warty, zaś o godz. 15.30 inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej pod Dworem Artusa.
Natomiast w Gdyni o godz. 8.00 wszystkie okręty Marynarki Wojennej podniosą wielką galę banderową. O godz. 11.10 nastąpi przejście (spod placu przy gdyńskiej kolegiacie) ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury, Słowackiego pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie o godz. 11.30 rozpoczną się centralne uroczystości 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Nabożeństwa w intencji ojczyzny w honorowej asyście pocztu sztandarowego odprawione zostaną w kościele garnizonowym na Oksywiu2 maja o godz. 17.00 (ul. Śmidowicza), a także w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Zygmuntowska 4) 3 maja o godz. 10.00 (msza poprzedzi przejście pod pomnik Konstytucji 3 maja). Z kolei Sopocie obchody rozpocznie uroczysta msza święta odprawiona o godz. 18.00 w kościele pw. św. Jerzego. Po jej zakończeniu o godz. 19.15 będą uroczystości pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu przy ul. Kościuszki. Również w Pruszczu Gdańskim będzie wielkie świętowanie, które rozpocznie się mszą świętą o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Następnie o godz. 12.45 odbędzie się przemarsz ulicami miasta, a o godz. 13.00 oficjalne uroczystości przed pomnikiem na placu Jana Pawła II. Na zakończenie, od godz. 14.00 w parku centralnym zaplanowano piknik rodzinny i koncert. W innych miejscowościach regionu również odbędą się msze, patriotyczne uroczystości oraz wydarzenia kulturalne i rodzinne.