Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gdyni w niedzielę, 17 grudnia 2017 r. Prosto z Zakopanego przywieźli je harcerze ze szczepu ZHP Czarna Trzynastka Strzebielino.

Wieczorem w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w intencji niosących i otrzymujących światło wiary, odprawiono mszę świętą, którą celebrował o. Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza. Wzięli w niej udział harcerze oraz mieszkańcy Gdyni. Oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Po mszy załoga Zawiszy Czarnego otrzymała Betlejemskie Światło Pokoju i przeszła z nim na pokład żaglowca.

Rozpoczynając rejs w poniedziałek, 18 grudnia, kapitan hm. Wiktor Wróblewski obrał kurs na łotewską Lipawę, gdzie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane mieszkańcom. Następnie żaglowiec popłynął do Kłajpedy na Litwie. Planowo rejs ma się zakończyć w sobotę, 23 grudnia, gdy Zawisza wróci do Gdyni na święta Bożego Narodzenia.

 

Betlejemskie Światło Pokoju

Akcja została zapoczątkowana 1986 r. w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych, a rok później patronat nad nią objęli austriaccy skauci. Od 1991 r. przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odbierają Światło Pokoju w Zakopanem od skautów słowackich.

W 2011 r., w czasie pierwszej wyprawy Zawiszy Czarnego z Betlejemskim Światłem Pokoju, sztorm uniemożliwił załodze dotarcie do Bornholmu, jednak w kolejnych latach rejsy odbywały się już bez przeszkód. Za ich cel obierana jest Skandynawia lub kraje bałtyckie. W litewskich portach, gdzie światło odbierają wspólnie wyznawcy czterech wyznań, najpełniej realizuje się ekumeniczne posłanie z Groty Narodzenia Pańskiego. Światło jest bowiem symbolem przypominającym, że powinniśmy dążyć do pokoju pomiędzy wszystkimi narodami i wyznaniami.

Betlejemskie Światło Pokoju - logo