W czwartek, 27 lutego 2020 roku w Starym Dzierzgoniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Pomorskiego. Komisja w terenie sprawdzała skuteczność barier przeciw ASF, czyli 8 km płotu w pasie drogowym i bariery biologicznej o długości ok. 17 km, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.
W wyjazdowym posiedzeniu komisji wzięli udział m.in. Marek Turlej, wójt gm. Stary Dzierzgoń, Krzysztof Kosuda, zastępca wójta, Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Krzysztof Pałkowski, wicedyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Wojciech Szczerbiński, powiatowy lekarz weterynarii w Malborku, Robert Letkiman, sołtys wsi Folwark oraz Renata Lewandowska, przewodnicząca Rady Gminy Stary Dzierzgoń.
Trudna sytuacja hodowców w regionie
Gmina Stary Dzierzgoń jest objęta tzw. strefą czerwoną ASF. Oznacza to pewne ograniczenia dla hodowców świń, m.in. w zakresie przemieszczania zwierząt, ubijania ich i dystrybucji mięsa. Dodatkowo na drogach 515 i 519, znajdujących się m.in. na terenie gm. Stary Dzierzgoń i graniczących z województwem warmińsko-mazurskim, ustawione zostały jesienią 2019 roku specjalne płoty i bariery biologiczne (repelenty zapachowe). Ich zadaniem jest odstraszanie dzików tak, by nie przemieszczały się między strefami zagrożonymi chorobą ASF, a strefą wolną od ograniczeń.
– Na razie nie ma przypadku ASF w naszym regionie, co nie znaczy, że nie musimy chuchać na zimne. I stąd nasze działania – mówi Krzysztof Pałkowski, wicedyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego. – Od momentu, kiedy wyznaczono strefy czerwoną i żółtą na terenie województwa pomorskiego, włączyliśmy się w koordynację działań, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Organizowaliśmy spotkania z przedstawicielami Inspekcji Weterynaryjnej, Polskiego Związku Łowieckiego, rolników oraz jednostek samorządu. W pierwszej kolejności ustawione zostały repelenty, czyli tzw. odstraszacze w pasie drogowym dróg wojewódzkich. Teraz chodzi o to, żeby weryfikować skuteczność podjętych działań – dodaje Pałkowski.
Uczestnicy spotkania w Starym Dzierzgoniu. Fot. archiuwm UMWP. |
Podczas spotkania komisji jej członkowie sprawdzili w terenie stan repelentów zapachowych i postawionych płotów. Rozmawiano także o skuteczności podjętych środków i funkcjonowaniu gospodarstw rolnych, które utrzymują trzodę chlewną w warunkach strefy czerwonej. Rolnicy skarżyli się na niższe ceny skupu za żywiec wieprzowy ze stref czerwonych. Mówili również o problemach w dostępie do środków finansowych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które przeznaczane są programy dotyczące zabezpieczenia gospodarstw rolnych przed ASF.
Posiedzenie Komisji było kontynuacją zwołanego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w dniu 13 września 2019 r. nadzwyczajnego posiedzenia Komisji w sprawie ASF.
Czytaj więcej: Czy koszyczki zapachowe zatrzymają chore na ASF dziki?