Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/03/202009155907-Grzegorz-Mehring-gdansk-pl.jpg Widok z lotu ptaka na budynek dyrekcji Stoczni Gdańskiej

Aż 8 zabytków z Pomorza! Sprawdź, które przeszły do kolejnego etapu prestiżowego konkursu

Budynek dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl
10.03.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.03.2021

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę zabytków, które uzyskały pozytywną ocenę formalną w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany. Wyróżnienie ma szansę zdobyć aż 8 obiektów z naszego regionu. Wyniki zostaną ogłoszone do końca listopada.

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami, w tym wzorowego prowadzenia prac badawczych, konserwatorskich i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego ich utrzymania.

Które zabytki znalazły się na liście?

W tym roku etap formalny przeszło 119 obiektów z 15 województw. W dalszej części konkursu weźmie udział 8 zabytków z województwa pomorskiego.

W kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu:

  • Budynek dyrekcji w zespole Stoczni Gdańskiej – jeden z najstarszych obiektów na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej, którego historia sięga 1878 r. Świadek wielu ważnych wydarzeń, m.in. strajków stoczniowców Sierpniu 1980. Obecnie budynek biurowy.
  • Kościół pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie – wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1901-1902 jako Dom Stowarzyszeń Katolickich. Jest siedzibą najstarszej w mieście parafii rzymskokatolickiej.
  • Most kolejowy nad rzeką Borują w Bytowie – zbudowany około 1884 r. jak fragment pierwszej linii kolejowej z Bytowa do Miastka. Jego konstrukcja wzorowana była na rzymskich akweduktach.
  • Kościół Joannitów pw. św. Barbary w Kokoszkowach – jeden z najstarszych kościołów na Kociewiu. Wybudowany w stylu gotyckim przez zakon rycerski Joannitów, sprowadzony w XIII w. w okolice Starogardu Gdańskiego.
  • Budynek główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – powstał w latach 1928-1930 według projektu znanego architekta Wacława Tomaszewskiego. Stał się siedzibą, przeniesionej z Tczewa, Państwowej Szkoły Morskiej. Od 2018 r. stanowi główny gmach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych:

  • Dom podcieniowy w Miłocinie – zbudowany w 1731 r. Obecnie pełni nie tylko funkcje mieszkalne, ale także kulturalne. Mieszczą się w nim m.in. galeria sztuki oraz sale edukacyjne.
  • Budynek dawnego Gimnazjum Miejskiego przy ul. Lastadia 2 w Gdańsku – wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1834-1837. Przez wiele lat po wojnie należał do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. W ubiegłym roku przeniesiono tu Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego oraz Gdański Urząd Pracy.
  • Dom Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim – wybudowany około 1800 r. na wschodniej pierzei dawnego placu targowego. W XIX w. mieszkał w nim lekarz i działacz społeczny dr Hermann Wiedemann. Obecnie mieści się tu Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta.

 

Tegorocznych laureatów poznamy do 30 listopada. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.