Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę zabytków, które uzyskały pozytywną ocenę formalną w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany. Wyróżnienie ma szansę zdobyć aż 8 obiektów z naszego regionu. Wyniki zostaną ogłoszone do końca listopada.
Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami, w tym wzorowego prowadzenia prac badawczych, konserwatorskich i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego ich utrzymania.
Które zabytki znalazły się na liście?
W tym roku etap formalny przeszło 119 obiektów z 15 województw. W dalszej części konkursu weźmie udział 8 zabytków z województwa pomorskiego.
W kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu:
- Budynek dyrekcji w zespole Stoczni Gdańskiej – jeden z najstarszych obiektów na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej, którego historia sięga 1878 r. Świadek wielu ważnych wydarzeń, m.in. strajków stoczniowców Sierpniu 1980. Obecnie budynek biurowy.
- Kościół pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie – wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1901-1902 jako Dom Stowarzyszeń Katolickich. Jest siedzibą najstarszej w mieście parafii rzymskokatolickiej.
- Most kolejowy nad rzeką Borują w Bytowie – zbudowany około 1884 r. jak fragment pierwszej linii kolejowej z Bytowa do Miastka. Jego konstrukcja wzorowana była na rzymskich akweduktach.
- Kościół Joannitów pw. św. Barbary w Kokoszkowach – jeden z najstarszych kościołów na Kociewiu. Wybudowany w stylu gotyckim przez zakon rycerski Joannitów, sprowadzony w XIII w. w okolice Starogardu Gdańskiego.
- Budynek główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – powstał w latach 1928-1930 według projektu znanego architekta Wacława Tomaszewskiego. Stał się siedzibą, przeniesionej z Tczewa, Państwowej Szkoły Morskiej. Od 2018 r. stanowi główny gmach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych:
- Dom podcieniowy w Miłocinie – zbudowany w 1731 r. Obecnie pełni nie tylko funkcje mieszkalne, ale także kulturalne. Mieszczą się w nim m.in. galeria sztuki oraz sale edukacyjne.
- Budynek dawnego Gimnazjum Miejskiego przy ul. Lastadia 2 w Gdańsku – wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1834-1837. Przez wiele lat po wojnie należał do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. W ubiegłym roku przeniesiono tu Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego oraz Gdański Urząd Pracy.
- Dom Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim – wybudowany około 1800 r. na wschodniej pierzei dawnego placu targowego. W XIX w. mieszkał w nim lekarz i działacz społeczny dr Hermann Wiedemann. Obecnie mieści się tu Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta.
Tegorocznych laureatów poznamy do 30 listopada. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.