Współczesna kopia Arki Przymierza jest efektem pracy bursztynnika Tomasza Ołdziejewskiego oraz projektantów biżuterii Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak. Przez najbliższe 6 tygodni to wyjątkowe dzieło będzie można zobaczyć w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Arka Przymierza w Biblii jest przedstawiona jako ozdobna skrzynia z drewna akacjowego obłożona złotem. Jej pokrywę stanowiła płyta ze złota, na której dwóch końcach znajdowały się postacie aniołów z rozpostartymi skrzydłami. Zgodnie z tradycją żydowską w Arce przechowywano dwie kamienne tablice z tekstem Dekalogu, które Jahwe miał wręczyć Mojżeszowi na górze Synaj, w trakcie wędrówki ludu Izraela z Egiptu do Ziemi Obiecanej.
Pomysł z filmu o przygodach Indiany Jonesa
Prace nad współczesną kopią Arki Przymierza, wykonaną z pomorskiego bursztynu, Tomasz Ołdziejewski wraz z Arturem Szyngwelskim i Emilią Łuźniak rozpoczęli w 2022 r.
Tomasz Ołdziejewski jest bursztynnikiem, twórcą szkatuł, statków, latarni i zegarów wykonanych z bursztynu bałtyckiego, a także dwukrotnym zdobywcą Rekordu Guinnessa za repliki Titanica (2020) oraz latarni morskiej w Helu (2021). To jednak bursztynowa Arka Przymierza stała się dziełem jego życia.
– Było ciężko, bo nie wiedziałem, jak za to się zabrać. Pomysł wziął się początkowo z serii „Indiana Jones” i mnie to trochę obudziło. Postanowiłem zadzwonić do Artura i złożyć mu propozycję. To była propozycja nie do odrzucenia – mówi Tomasz Ołdziejewski.
Artur Szyngwelski to gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów zawierających bursztyn, w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych. Wykonał takie noże m.in. dla Angeliny Jolie.
Projekt współczesnej kopii Arki Przymierza miał nawiązywać do przekazu z biblijnej Księgi Wyjścia. Dlatego do jej przygotowania, oprócz bursztynu, użyto drewna akacjowego, złota i srebra.
– Drewno zostało ściągnięte z Afryki i pokryte dziewięcioma warstwami odpowiednich podkładów przed położeniem 24-karatowego złota, które pochodzi z Włoch. Zdecydowaliśmy się na najwyższą próbę złota, dlatego, że to dzieło na to zasługuje – informuje Artur Szyngwelski.
Autorka blach ze srebra, wykonanych metodą repusowania i użytych do zdobienia Arki Przymierza, była Emilia Łużniak – projektantka biżuterii oraz jubilerka, która tworzy biżuterię metodą tradycyjną, jak również projektuje ją w technologii 3D.
Po kilku miesiącach wspólnej pracy artystów powstało wyjątkowe dzieło. Bursztynowa wersja Arki Przymierza waży ok. 240 kg, a jej wymiary to: 130 × 80 × 80 cm.
.
Prapremierowa prezentacja bursztynowej Arki Przymierza
- 28 kwietnia 2023 r., piątek, godz. 14.00-15.00
- Muzeum Bursztynu: oddział Muzeum Gdańska
- ul. Wielkie Młyny 16, Gdańsk
- wstęp – wolny
Podczas spotkania odbędzie się prezentacja książki „Człowiek z bursztynu”. Ponadto, wydarzenie zostanie zarejestrowane przez zespół filmowy realizujący nagrania do kolejnych sezonów popularnego programu „Złoto Bałtyku” w telewizji History Channel.
Arka Przymierza będzie dostępna dla zwiedzających od 29 kwietnia do 12 czerwca 2023 r. na poziomie 0 w Wielkim Młynie w godzinach otwarcia Muzeum Bursztynu oraz podczas tegorocznej Nocy Muzeów (sobota, 13 maja).