Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Archiwa-na-warsztat.jpg Archiwa społeczne zostaną wzięte na warsztat. Trwa rekrutacja do nowego projektu NCK

Archiwa społeczne zostaną wzięte na warsztat. Trwa rekrutacja do nowego projektu NCK

Mat. prasowy NCK
03.04.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
03.04.2023

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku otworzyło rekrutację do nowego projekt szkoleniowego „Archiwa na warsztat”. Wziąć w nim udział mogą pracowniczkom i pracownicy domów kultury oraz bibliotek działających przy domach kultury na terenie województwa pomorskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 kwietnia 2023 r.

„Archiwa na warsztat” to pierwszy, pilotażowy projekt realizowany w ramach programu Pracownia Kultury.

– Pracownia Kultury to nasz nowy program, który wspiera rozwój ludzi kultury w województwie pomorskim – informuje Monika Czajkowska-Kostka, kierowniczka Działu Marketingu i PR Nadbałtyckiego Centrum Kultury. – W ramach trzech dwudniowych zjazdów chcemy zaproponować pracowniczkom i pracownikom domów kultury oraz bibliotek przy domach kultury w województwie pomorskim wspólną naukę w tematach: zbierania historii mówionej, pracy z tworzenia archiwów społecznych, mapowania zasobów lokalnych i zawierania partnerstw, promocji dziedzictwa kulturowego, a także skutecznego określania i docierania do wybranej grupy odbiorców.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Uczestnicy będą mieli zapewnione wyżywienie oraz noclegi. Organizator nie pokrywa kosztów związanych z podróżami do miejsc szkolenia. Przyjmowanie zgłoszeń zakończy 12 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. O przyjęciu do programu szkoleniowego decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz odpowiedzi udzielone w formularzu.

Czym są archiwa społeczne?

Archiwa społeczne to coraz popularniejszy sposób na zachowywanie historii lokalnej. Tworzone są przez mieszkańców, pasjonatów i miłośników poprzez archiwizację historii mówionej czy opracowywanie zbiorów w formie skanów zdjęć, kolekcji artefaktów związanych z lokalną historią. Stanowią ważny element budowania i podtrzymywania tożsamości lokalnej.

– Poprzez tworzenie archiwów społecznych instytucja kultury ma szansę stworzyć unikatową relację ze swoimi odbiorcami. Zbiory takie można wykorzystać do edukacji kulturalnej, warsztatów, poznawania przeszłości „małej ojczyzny” w sposób kreatywny i artystyczny – – dodaje Monika Czajkowska-Kostka.

.

Program szkolenia:

I Zjazd – 20 i 21 kwietnia 2023 r.
Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy

Temat przewodni: Archiwum Historii Mówionej
Podczas pierwszego spotkania uczestnicy poznają się w grupie szkoleniowej, a pracownicy Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego opowiedzą o swojej działalności w zakresie edukacji i pracy z lokalnym dziedzictwem. W ciągu dwóch dni szkolenia z archiwizacji i metod zbierania historii mówionej z przedstawicielami Centrum Archiwistyki Społecznej, będzie można poznać teorię i dobre praktyki z zakresu społecznych archiwów. W czasie zjazdu przestrzeń do prezentacji swoich projektów będą mieli również przedstawiciele lokalnych archiwów społecznych: Stocznia jest kobietą, Opowiadacze Historii, Lokalni Przewodnicy.

II Zjazd – 18 i 19 maja 2023 r.
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku (Ratusz Staromiejski)

Temat przewodni: Poszukiwanie lokalnego potencjału
Podczas dwudniowego szkolenia jego uczestnicy będą mapować zasoby oraz potrzeby lokalnej publiczności, tworząc wstęp do diagnozy lokalnej. W trakcie drugiego zjazdu odbędzie się też spacery z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy tworzą lokalne archiwa społeczne.

III Zjazd – 22 i 23 czerwca 2023 r.
Miejsce: Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim

Temat przewodni: Tworzenie partnerstw lokalnych w projektach kulturalnych oraz dotarcie do odbiorcy
Podczas ostatniego zjazdu będzie można zapoznać się z dobrymi praktykami płynącymi z Żuław. Zaproszeni do podzielenia się doświadczeniem praktycy z Klubu Nowodworskiego opowiedzą o swojej pracy z lokalnym dziedzictwem oraz przedstawią, w jaki sposób przy tworzeniu wydarzeń kulturalnych i ich realizacji pracują z lokalnymi partnerami. Uczestnicy dowiedzą się, jak w Nowym Dworze Gdańskim tworzy się Dni Osadnika czy Dni Otwartych Zabytków. W tym samym dniu przejdą również szkolenie z tworzenia i budowania lokalnych partnerstw oraz tworzenia oferty kulturalnej pod zdefiniowane potrzeby wybranej grupy odbiorców.

Partnerami projektu są: Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Żuławski Ośrodek Kultury oraz Centrum Archiwistyki Społecznej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5873/archiwa-na-warsztat-rekrutacja

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.