Jarmark św. Dominika w Gdańsku to jedna z najstarszych i największych imprez plenerowych w Europie. Jej ubiegłoroczną edycję odwiedziło 1,5 miliona osób, a w prestiżowym rankingu magazynu „Forbes” została uznana za jedno z najlepszych letnich wydarzeń na naszym kontynencie.

Na ulicach pojawi się ponad 660 wystawców

Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika odbędzie się w sobotę, 26 lipca o godz. 12.00 na przedprożu Dworu Artusa. Tradycyjnie prezydent Gdańska przekaże wtedy kupcom klucz do bram miasta, a wszyscy zgromadzeni będą mogli usłyszeć specjalną piosenkę, która opowie historię jarmarku. Po ceremonii ulicami miasta przejdzie barwna parada z akrobatami i tancerzami.

Miastem na trzy wakacyjne tygodnie zawładną kupcy, rzemieślnicy, artyści i kolekcjonerzy. Pojawi się ponad 660 wystawców, którzy zajmą 745 stoisk wypełniających ulice Starego i Głównego Miasta na powierzchni prawie 60 tys. mkw. Warto podkreślić, że Jarmark św. Dominika to wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, bo wśród wystawców niemal 30 proc. stanowić będą przedsiębiorcy z Gdańska.

– Tegoroczny Jarmark św. Dominika to niepowtarzalna okazja, by świętować razem 765 lat tradycji. Tradycji, która zobowiązuje. Ale jarmark się zmienia: ze święta stricte handlowego staje się coraz bardziej wydarzeniem kulturalnym. Doceniają to nie tylko mieszkańcy, ale także odwiedzający nasze miasto – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W tym roku impreza zorganizowana zostanie pod hasłem Festiwal Cudów w samym sercu Gdańska.

– Jarmark św. Dominika to prawdziwy festiwal cudów. Stworzymy przestrzeń, która będzie bezpieczna, przyjazna i pełna niespodzianek – zapowiada Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Tradycyjnie podczas jarmarku artyści oferować będą najpiękniejsze rękodzieła: od misternie zdobionych ceramik, przez unikatową biżuterię, aż po oryginalne tekstylia. Z kolei kolekcjonerzy zachęcać będą do odkrywania skarbów, w tym wyjątkowych przedmiotów vintage, które z pewnością zachwycą miłośników unikatowych znalezisk. Nie zabraknie również kuchni świata. Premiery na jarmarku będą miały kuchnie damasceńska oraz PRL, a z produktów – dubajska truskawka i mrożone serniki.

Co nowego zaskoczy nas w tym roku?

Jedną z jarmarkowych nowości będzie Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami stanowiący idealne miejsce do spotkań ze znajomymi. Oprócz klimatycznego baru, kina plenerowego i koła widokowego Amber Sky, znajdziemy tam spinning coaster Wirujące beczki oraz symulator VR lotów paralotnią. Ponadto, na Ołowiance znajdzie się też Strefa Gamingowa Kinguin, odbędą się spotkania z jogą, a 80-lecie klubu świętować będzie Lechia Gdańska.

Nowa atrakcja pojawi się na Przystanku Przygoda na Podwalu Staromiejskim i Targu Rybnym. Będzie to propozycja dla prawdziwych poszukiwaczy skarbów, którzy jak w czasach gorączki złota będą sitem w strumieniach wody wypłukiwać z piasku „cenne kamienie”. Odnalezione w ten sposób skarby będzie można zidentyfikować i sprawdzić, gdzie występują w naturze i na jakim terenie w Polsce, a co najważniejsze zabrać ze sobą na pamiątkę.

Co ciekawe, podczas jarmarku odbędą się również wydarzenia związane z przyznaniem Gdańskowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej na lata 2025/2026.

– Jarmark nie tylko będzie można poczuć, ale także posmakować. Nasi partnerzy z projektu Smaków Gdańska, który pokazuje czym jest lokalna gastronomia, zaprezentują swoją sztukę kulinarną łączącą tradycję z nowoczesnością – podkreśla Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Spotkajmy się na Uliczce Pomorskiej!

Jarmark św. Dominika to nie tylko święto handlu i kultury, ale także okazja do pokazania bogactwa naszego regionu. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach, w ciągu ulicy Szerokiej zorganizowana zostanie Uliczka Pomorska.

– W tej wyjątkowej przestrzeni pomorscy wystawcy zaprezentują wszystko, co najlepsze w naszym regionie: lokalne produkty i naturalne przysmaki. Nie zabraknie też autentycznego rękodzieła, zwłaszcza że w tym roku świętujemy Rok Pomorskiego Rzemiosła – informuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Na Uliczce Pomorskiej znajdziemy m.in. słodkie wypieki oraz miody z lokalnych pasiek, nalewki i sery wyrabiane według dawnych receptur, ekologiczne octy i oleje z pomorskich ziół, świece sojowe, naturalne kosmetyki, ceramikę z kaszubskimi wzorami oraz biżuterię z bursztynu. Wśród wystawców spotkać też  będzie można przedstawiciele ekonomii społecznej, którzy poprzez swoją pracę budują wspólnotę i przeciwdziałają wykluczeniu.

Nie byłoby Jarmarku, gdyby nie Dominikanie

Jarmark św. Dominika nie mógłby istnieć bez Dominikanów, dlatego na tegorocznej jubileuszowej edycji pojawi się również Przystanek u Dominikanów. W cieniu gotyckich murów bazyliki św. Mikołaja dostępna dla wszystkich będzie przestrzeń zadumy i spokoju. W programie przewidziano m.in. koncerty muzyki sakralnej, warsztaty kaligrafii, spotkania z dominikanami czy opowieści o historii zakonu i jego roli w Gdańsku.

– Cieszymy się, że jako dominikanie możemy zaprosić mieszkańców oraz gości do naszego klasztoru na koncerty, spektakle, modlitwę i chwilę wyciszenia w strefie wytchnienia – mówi o. Michał Osek, przeor klasztoru Dominikanów w Gdańsku. – To dla nas ważne, że możemy być częścią tej wspólnoty i historii, która trwa już 765 lat.

To właśnie dzięki Dominikanom, którzy w 1260 r. uzyskali od papieża zgodę na organizowanie dorocznego święta ku czci swojego patrona, Gdańsk stał się miejscem spotkań kupców i rzemieślników z całej Europy. Miasto zyskało w ten sposób żywą i barwną tradycję, która przetrwała do dziś. Inspiracja tą tradycją sprawiła, że wystąpiono do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpis Jarmarku św. Dominika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Tegoroczny Jarmark św. Dominika potrwa do niedzieli, 17 sierpnia. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej: https://jarmarkswdominika.pl/program/