Decyzja została wydana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego SA (PARR), instytucję odpowiedzialną za zarządzanie Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSSE). Uroczyste podpisanie pamiątkowej tabliczki i wręczenie certyfikatu odbyło się 23 maja 2025 r. Wziął w niej udział m.in. marszałek Mieczysław Struk.

Wsparcie branży samochodowej

Plasmet to rodzinna firma z ponad 40-letnim doświadczeniem. Zakład znajduje się w miejscowości Widzino koło Słupska. To ta firma otrzymała 100. decyzję o wsparciu z PARR. Program Polska Strefa Inwestycji realizowany jest w ramach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wspiera on rozwój firm poprzez zwolnienia z podatku dochodowego na terenie całej Polski, dzięki czemu powstają tysiące nowych miejsc pracy.

– Cieszę się, że z tego wsparcia skorzystało już sto firm, w tym ponad 50 z Pomorza, a ponad 40 z Zachodniego Pomorza. Zachęcam kolejnych przedsiębiorców do starania się o taką pomoc – mówił podczas uroczystości marszałek Mieczysław Struk. – To dla Was szansa na rozwój, a dla pracowników gwarancja stabilnego zatrudnienia – dodał marszałek Struk.

Firma Plasmet Czechowicz powstała w 1977 r. jako mały zakład rzemieślniczy. Dziś ma nowoczesny park maszynowy, dział rozwoju oraz własną narzędziownię.

 – Jako jedyna firma prywatna w Polsce w czasach PRLu-u dostarczaliśmy komponenty do FSO na Żeraniu i FSM w Bielsku-Białej – wspominał prezes firmy Plasmet Jan Czechowicz.

Obecnie firma zaopatruje w komponenty koncerny samochodowe we wszystkich krajach europejskich, a także Brazylii i Tunezji.

– Dla tych krajów jesteśmy jedynym dostawcą. Co więcej, w tym tygodniu, jako jedyna firma z Pomorza, po raz drugi, dostaliśmy Złoty Laur Jakości, który jest potwierdzeniem, że firma jest stabilna i ma zaufanie – zaznaczył prezes Czechowicz.

Podkreślił, że firmie planuje nowe inwestycji, gdyż m.in. dzięki wsparciu rządowemu 40 procent z zainwestowanych środków może odliczyć od podatku.

Czym jest PSI?

Polska Strefa Inwestycji to program rządowy realizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jego celem jest stymulowanie rozwoju gospodarczego, wzrost innowacyjności oraz tworzenie trwałych miejsc pracy. Wspierane są duże zakłady przemysłowe i nowoczesne projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Decyzje o wsparciu w ramach PSI to nie tylko ulgi podatkowe, ale też sygnał dla inwestorów, że Polska tworzy stabilne i przyjazne warunki dla rozwoju biznesu.
Program realizowany jest we współpracy z 14 spółkami zarządzającymi dawnymi strefami ekonomicznymi, które obecnie pełnią funkcję regionalnych operatorów PSI. W części województwa pomorskiego, która obejmuje powiaty: słupski, lęborski, bytowski, kościerski i człuchowski tę funkcję pełni Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA. Dzięki aktywności PARR i współpracy z samorządem województwa, coraz więcej przedsiębiorstw może korzystać z narzędzi inwestycyjnych. PARR pełni w tym procesie rolę kluczowego partnera instytucjonalnego, zapewniając inwestorom kompleksowe wsparcie.