Informacje o zasadach udzielania pożyczki oraz o wsparciu pomorskich przedsiębiorców ze środków unijnych przekazali wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju, Jacek Zwolak. W prezentacji oferty, która odbyła się 22 maja 2025 r. w Sali Niebo Polskie UMWP uczestniczyli również partnerzy PFR, którzy udzielają pożyczek.

Zielona transformacja Pomorza

Od lat obserwujemy negatywne zmiany klimatyczne. Odpowiedzią na nie jest niewątpliwie transformacja energetyczna Pomorza, Polski i Europy. W naszym regionie rozwija się energetyka bazująca na lokalnych odnawialnych źródłach energii.

– Nasz miks energetyczny to nie tylko morska energetyka wiatrowa czy budowana elektrownia jądrowa. Wielkim projektom towarzyszy zmiana struktury pozyskiwania energii na bardziej rozproszoną – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

A pamiętajmy, że dywersyfikacja źródeł energii ma strategiczne wręcz znaczenie w zakresie bezpieczeństwa i stabilności regionu i kraju.

– Chcemy być liderem energetycznej transformacji. Świadczy o tym szereg podejmowanych przez samorząd województwa inicjatyw. Tworząc program Fundusze Europejskie dla Pomorza 2012-2027 zdecydowaliśmy o przeznaczeniu ponad 90 mln zł na pożyczki na instalacje OZE uwzględniając również magazyny energii– zaznacza.

I właśnie jednym z takich mechanizmów jest nowa Pożyczka OZE.

Finansujemy OZE

Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 zakłada, że ponad 30 proc. energii produkowanej na Pomorzu musi pochodzić ze źródeł OZE. Finansowanie zwrotne czyli pożyczki jest jednym z najlepiej działających mechanizmów finansowych. Można powiedzieć, że pula środków jest prawie niewyczerpana, gdyż pieniądze ze spłacanych pożyczek wracają do puli.

– Od 2010 r. udzielonych zostało już 140 takich pożyczek na instalacje OZE. Dzięki nim powstały instalacje o łącznej mocy 40 megawatów – dodaje Bonna.

To mniej więcej roczne zapotrzebowanie na prąd dla małego osiedla. Warto dodać, że Pożyczka OZE to nie jedyny mechanizm finansowy, związany z zieloną energią, jaki jest dostępny dla Pomorzan. Małe i średnie firmy mogą skorzystać z Ekopożyczki, dzięki której mogą sfinansować transformację firm w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Trwa też procedura wyboru partnerów, którzy będą udzielać Pożyczek termomodernizacyjnych dla wspólnot mieszkaniowych i jednostek samorządu terytorialnego.

Dla kogo i ile?

Inwestor, który wystąpi o Pożyczkę OZE może dostać nawet do 10 mln zł. Oprocentowanie jest stałe i zaczyna się od 0,5 proc.

– Okres finansowania jest zależny od mocy planowanej instalacji i wynosi od 10 do 15 lat. Jest możliwa również roczna lub dwu letnia karencja spłaty. Wszystko bez ukrytych kosztów – wyjaśnia Jacek Zwolak, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

A na co można przeznaczyć pieniądze? Podstawowym celem jest budowa lub rozbudowa instalacji OZE. Można też finansować budowę magazynów energii oraz przyłączenia instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci energetycznych i ciepłowniczych. Do preferencyjnych projektów zaliczane będą także instalacje wykorzystujące biomasę oraz biometan.

To nasi partnerzy

O ile za Pożyczkę OZE odpowiada Pomorski Fundusz Rozwoju, tak jej udzielaniem zajmują się specjalnie wybrani partnerzy. – Zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania i poszukamy najlepszych indywidualnych rozwiązań – zaprasza Aneta Grzębska, prezes Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Partnerami są: Pomorski Fundusz Pożyczkowy, Lubelska Fundacja Rozwoju wraz z konsorcjantem oraz Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA.

  • Lubelska Fundacja Rozwoju – info@lfr.lublin.pl, tel. 665 100 882
  • Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA – pozyczka@tise.pl, tel. 22 636 07 40
  • Pomorski Fundusz Pożyczkowy – biuro@pfp.gda.pl, tel. 58 302 20 05

Więcej informacji oraz szczegóły dotyczące Pożyczki OZE dostępne są na TUTAJ.