Rekrutacja na studia magisterskie rozpocznie się 24 czerwca 2025 r.

Offshore się rozwija

Nie ma praktycznie dnia, abyśmy nie słyszeli o kolejnym wydarzeniu związanym z morską energetyką wiatrową. Media informują o kolejnych planowanych farmach. Choćby w Gdańsku powstaje terminal dla statków obsługujących farmy oraz fabryka wiatrowych turbin. Także w Łebie powstać ma baza operacyjna dla farm Bałtyk 2 i 3.

– Można śmiało powiedzieć, że morska energetyka wiatrowa jest naszą regionalną przyszłością. To branża, która napędza nasz rozwój gospodarczy – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

A już pod koniec roku planowane jest podłączenie pierwszych „morskich wiatraków” do krajowej sieci planowane jest jeszcze pod koniec 2025 r.

– Intensywny rozwój offshore wymaga jednak przygotowanych kadr. Jako samorząd województwa doskonale to rozumiemy. Podejmujemy wiele inicjatyw zachęcających młodzież do wyboru ścieżki kariery związanej z morską energetyką wiatrową – dodaje.

Warto tu przypomnieć choćby coroczne targi edukacyjne i kariery Edu Offshore. Odpowiedź na rynkowe potrzeby przygotowała również Politechnika Gdańska.

DigiWind da wam przewagę

Program kształcenia opracowany przez Politechnikę Gdańską łączy teorie z praktyką. Gdańska uczelnia przygotowując studia rozmawiała z liderami branży, aby najlepiej zrozumieć potrzeby i wymagania jakie stawiane są przez przyszłymi specjalistami. To interdyscyplinarne studia o nazwie DigiWind.

– Studia DigiWind zostały stworzone w oparciu o realne zapotrzebowanie przemysłu. Pozwoli to studentom zdobyć nowoczesne, praktyczne ale i unikatowe umiejętności. Naszym celem jest dostarczanie branży wiatrowej ekspertów, którzy rozumieją nie tylko technologię, ale także globalne wyzwania związane z energetyką odnawialną Dzięki nim absolwenci będą mogli stać się ważnym ogniwem dziejącej się na naszych oczach energetycznej rewolucji – opowiada Michał Wójcik, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej.

Głównym narzędziem umożliwiającym  zdobycie  wiedzy  w ramach trzech ścieżek edukacyjnych  będzie wirtualny kampus – interoperacyjna platforma która udostępnia moduły kursów z uczestniczących w projekcie uczelni z całej Europy. A będą to: Danmark Tekniske Universitet, Technische Universiteit Delft, Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet, Universitet I Oslo, Technological University of the Shannon.

– Cieszę się, że Politechnika Gdańska będzie kształcić specjalistów offshore. DigiWind to szansa na zbudowanie silnego fundamentu pod morską energetykę wiatrową. A ta interdyscyplinarność i międzynarodowy charakter projektu umożliwi zdobycie wielu ważnych doświadczeń i pozwoli umocnić pozycję Pomorza jako lidera branży – podkreśla wicemarszałek Bonna.

Start w czerwcu

Rekrutacja rozpocznie się 24 czerwca 2025 r. Programy nauczania są przygotowane z myślą o osobach, które chcą dopiero rozpocząć naukę lub rozwijać swoją karierę w sektorze. Uczestnicy będą mogli wybrać model kształcenia dostosowany do potrzeb: Mogą to być studia magisterskie, studia podyplomowe,  a także specjalistyczne kursy w formule LLMs (Lifelong Learing Modules). Możliwe będzie zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności w kluczowych obszarach  takich jak np.: projektowanie, budowa oraz eksploatacja morskich farm wiatrowych, a także zarządzania danymi, automatyzacji i analizy w kontekście energetyki wiatrowej.

Wszystkich zainteresowanych możliwościami, jakie daje DigiWind zapraszamy na stronę projektu.