Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00

Nie śpij, bo cię przegłosują

W ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie szliśmy do urn wyborczych. Najpierw w czerwcu 2023 r. wybieraliśmy eurodeputowanych. Potem jesienią głosowaliśmy w wyborach parlamentarnych. Wiosną 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Nadszedł czas na wybór głowy państwa.

 – Zachęcam wszystkich do udziału w wyborach. Nie pozwólcie decydować innym o swoim losie. Idźcie na wybory, bo Wasz głos ma znaczenie! Pomorzanki i Pomorzanie w niedzielę zdecydujemy jakiej Polski chcemy – zachęca do udziału w wyborach Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W poprzednich wyborach prezydenckich zagłosowało około 70 proc uprawnionych Pomorzan. Czy tym razem pobijemy ten wynik?

– Warto pójść na wybory. Głosujmy i wybierzmy mądrze. Do zobaczenia w niedzielę przy wyborczych urnach – dodaje Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Jak zatem przebiegać będzie głosowanie?

Co i jak?

Głosowanie odbywa się w obwodowych komisjach wyborczych (OKW). Najczęściej znajdują się one w tych samych miejscach, co w poprzednich wyborach. Warto jednak sprawdzić czy nie zaszły jakieś zmiany. Listę OKW znajdziemy na stornach miast czy gmin oraz na tablicach ogłoszeń w urzędach. Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie jest wpisany w tej gminie do rejestru wyborców. Idąc na głosowanie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Można również posłużyć się aplikacją mObywatel. Co ważne, musi być ona aktualizowana do wersji 4.56.0. Po potwierdzeniu tożsamości i podpisaniu na liście otrzymamy kartę wyborczą.

A oto kandydaci

Na karcie wyborczej znajduje się 13 nazwisk, ułożonych w kolejności alfabetycznej. Są to:

  1. Bartoszewicz Artur,
  2. Biejat Magdalena Agnieszka,
  3. Braun Grzegorz Michał
  4. Hołownia Szymon Franciszek,
  5. Jakubiak Marek,
  6. Maciak Maciej,
  7. Mentzen Sławomir Jerzy,
  8. Nawrocki Karol Tadeusz,
  9. Senyszyn Joanna,
  10. Stanowski Krzysztof Jakub,
  11. Trzaskowski Rafał Kazimierz,
  12. Woch Marek Marian,
  13. Zandberg Adrian Tadeusz.

Poparcie dla swojego kandydata wyrazimy postawieniem znaku „X” w kwadracie przy jego nazwisku. Co istotne, znak „X” oznacza co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kwadratu. Postawienie znaku „X” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata albo niepostawienie go wcale skutkuje tym, że twój głos będzie nieważny. Kartę do głosowania wrzucamy do urny. Pamiętamy, że wyniesienie karty z lokalu wyborczego jest przestępstwem i podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności.