Finlandia Południowo-Zachodnia to trzeci najludniejszy region Finlandii. Liczba ludności wynosi ponad 485 tys. Językami urzędowymi są fiński i szwedzki. Organem administracji samorządowej jest Rada Regionu.

Pomorskie spotkania

Goście z Finlandii brali udział w Samorządowym Kongresie Finansowym Local Trends, o którym pisaliśmy TUTAJ. Następnym punktem wizyty było spotkanie Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Przedstawiciele Pomorza i Finlandii Południowo-Zachodniej spotkali się w sali Polskie Niebo.

– Jesteśmy zainteresowani współpracą w obszarze gospodarki, turystyki i edukacji. Zresztą współpracujemy już od dawna, tym bardziej są to dla nas ważne spotkania – mówił Jyri Arponen, przewodniczący Rady Regionu Finlandii Południowo-Zachodniej.

Jak podkreślała Agnieszka Baranowska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego jest wiele możliwości, by wspólnie z Finlandią realizować projekty o dużym znaczeniu gospodarczym i ekologicznym.

– Dostrzegamy ogromny potencjał w takich dziedzinach jak energetyka odnawialna, w tym morskie farmy wiatrowe, oraz współpraca w ramach klastrów morskich i logistycznych – mówiła Agnieszka Baranowska.

Na terenie województwa pomorskiego prowadzi działalność kilka fińskich przedsiębiorstw. Są to przede wszystkim centra obsługi klienta dla dużych firm. Z kolei w gdańskiej stoczni Baltic Operator budowane są jednostki patrolowe dla fińskiej straży granicznej.

Nie tylko gospodarka

Inwestycje i rozwój gospodarczy to oczywiście ważne tematy, ale możliwości współpracy między regionami położonymi na dwóch krańcach Bałtyku jest dużo więcej.

Już teraz współpracujemy przy projektach turystyki rowerowej, które mają na celu nie tylko wspólne promowanie naszych regionów, ale również stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i nowych rozwiązań – dodała Agnieszka Baranowska

Zarówno Pomorze jak i Finlandia Południowo-Zachodnia to obszary szczególnie atrakcyjne dla turystów. Przyczynia się do tego bogata historia, jak też wyjątkowo piękne krajobrazy i przyroda.

Edukacja na najwyższym poziomie

Bardzo często spotykamy się z bardzo pochlebnymi opiniami o fińskim systemie kształcenia. Niewątpliwie wymiana doświadczeń w tym obszarze z fińskimi partnerami byłaby wielką szansą dla naszego regionu. Dostrzegają to również władze samorządowe

– Szczególnie bliskie są nam również tematy związane z edukacją, w tym systemami kształcenia zawodowego i ustawicznego kształcenia dorosłych. Finlandia od lat jest jednym z liderów w tej dziedzinie, a my jako region pomorski, dążymy do wdrożenia najlepszych praktyk, które mogłyby wzmocnić naszą edukację i wsparcie dla młodych ludzi na rynku pracy – podkreśliła Agnieszka Baranowska.

Jeżeli współpraca ułoży się owocnie to z pewnością otworzą się nowe perspektywy dla rozwoju Pomorza. Nowocześniejsze, bardziej efektywne kształcenie oznacza więcej pracowników z wysokimi kwalifikacjami a także więcej specjalistów w obszarze nowoczesnych technologii.

Wieloletnie partnerstwo

Historię pomorsko-fińskich relacji można by wywodzić od czasów hanzeatyckich. W bardziej współczesnych czasach wzajemne kontakty w sformalizowanej postaci realizowane były przez partnerstwa miast. Jeszcze w czasach PRL Gdańsk i Gdynia nawiązały relacje z miastami Finlandii Południowo-Zachodniej.  Już w 1958 roku włodarze Gdańska i Turku podpisali umowę o współpracy. Partnerskie relacje  Gdyni z miastem Kotka sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, jednakże władze stosowną umowę podpisały w 1988 roku.