Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza do wysłuchania koncertu, który odbędzie się w piątek, 24 stycznia 2025 r. Będzie można usłyszeć m.in. symfonię Roberta Schumanna.
Orkiestra PFB
Robert Kwiatkowski – dyrygent, skrzypce
Piotr Pawlak – fortepian
Program:
- Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll [37’]
przerwa [20′]
- Robert Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 [30’]
Robert Kwiatkowski
Wszechstronny artysta – solista, kameralista, koncertmistrz i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec oraz kameralistyki. Doskonalił kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów, takich jak: Henry Meyer, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann czy muzycy kwartetów smyczkowych LaSalle oraz Miro. Jako solista grał m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Tenerife, Orquesta Sinfonica Nacional de Chile, Orkiestry Kameralnej Hanseatica oraz orkiestr symfonicznych filharmonii w Gdańsku, Częstochowie, Kaliszu i Zielonej Górze. Obecnie jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Często współpracuje także jako koncertmistrz gościnny z cenionymi orkiestrami w Polsce i na świecie, m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Navarra i Orquesta Sinfonica de Galicia. Występuje w roli kameralisty zarówno w Polsce, jak i za granicą, koncertując z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Już w czasie studiów odnosił sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych jako prymariusz Kwartetu fortepianowego Dali. W dorobku fonograficznym ma kilkanaście płyt. Artysta w 2003 r. założył Orkiestrę Kameralną Hanseatica, obejmując jednocześnie funkcję jej koncertmistrza i dyrektora. Przez 10 lat istnienia zespół był wielokrotnie nagradzany, m.in. Pomorską Nagrodą Artystyczną i medalem prezydenta Gdańska czy nagrodą marszałka województwa pomorskiego. W 2016 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 r. objął stanowisko profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat prowadzi na tej uczelni klasy skrzypiec i kameralistyki. W 2017 r. otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2021 r. – statuetkę gryfa pomorskiego za opublikowanie autorskich kadencji do koncertów skrzypcowych Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. W 2023 r. został uhonorowany przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.
Piotr Pawlak
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów młodego pokolenia. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów, m. in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach (2022 r.) i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017 r.), laureat konkursów chopinowskich w Pekinie (2016 r.), Budapeszcie (2018 r.) i Krakowie (2019 r.), a także dwukrotny uczestnik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015 r., 2021 r.). Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku aż do zakończenia studiów w 2021 r. Szkołę muzyczną ukończył również w klasie organów. Obecnie studiuje dyrygenturę na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W tym roku jest też studentem prestiżowej International Piano Academy Lake Como. Angażuje się w przywracanie improwizacji do świata muzyki klasycznej. Inspiruje się w tym zakresie historyczną praktyką wykonawczą, np. poprzez wykonywanie improwizowanych kadencji w koncertach Mozarta. Na konkursie chopinowskim w Darmstadt oprócz 1 nagrody dostał również nagrodę za najlepszą improwizację na tematy z „Wolnego Strzelca” Webera. W 2020 r. otrzymał drugą nagrodę w konkursie improwizacji fortepianowej „Transatlantyk Instant Composition Contest” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Katowicach.
Koncert symfoniczny – Robert Kwiatkowski i Piotr Pawlak
- 24 stycznia 2025 r., piątek, 19.00
- Polska Filharmonia Bałtycka
- ul. Ołowianka 1
- Gdańsk
- Sala Koncertowa
- Bilety: 28-90 zł