W Gdańsku odbyła się uroczysta inauguracja budowy kolejnego niszczyciela min projektu 258 (Kormoran II). 16 grudnia 2024 położono stępkę w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Będzie to już szósta i zarazem ostatnia jednostka tej klasy. Po wcieleniu do służby otrzyma imię ORP „Czajka”.
Projekt 258 (Kormoran II) to najliczniejsza seria polskich okrętów wojennych budowanych w XXI wieku.
ORP „Czajka”
Zanim nowa jednostka stanie się ORP „Czajką” minie trochę czasu. Proces budowy, następnie wodowanie, prace wyposażeniowe, próby morskie, a wreszcie odbiór i podniesienie bandery. Ukończony okręt będzie miał niecałe 60 metrów długości i około 800 ton wyporności. Wymiary nie są może szczególnie imponujące, w odróżnieniu od możliwości operacyjnych Kormoranów. To nowoczesne okręty o wyjątkowych możliwościach. Każdy element projektu został stworzony według koncepcji zakładającej zdolność do skutecznego wykrywania i zwalczania min. Jednocześnie, bardzo istotnym założeniem jest bezpieczeństwo okrętu i załogi. Niskomagnetyczna stal, nadbudówka zaprojektowana jako cytadela z systemem filtrów odcinającym napływ jakichkolwiek zanieczyszczeń z zewnątrz, wreszcie zaawansowana elektronika. Więcej informacji na temat konstrukcji projektu 258 i specyfiki niszczyciela min można znaleźć w artykule TUTAJ.
Produkt gdańskiej stoczni
Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. to dawna Stocznia Północna, zakład znany na całym świecie z produkcji okrętów wojennych. Obecnie wchodzi w skład grupy kapitałowej Remontowa Holding. Innym podmiotem w tej samej grupie jest biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o., w którym opracowano projekt 258. Projektant ma bogatą ofertę jednostek specjalistycznych. Stawia się tu na nowoczesność rozwiązań. Przykładem może być seria niskoemisyjnych promów typu Ro-Pax. Niedawno stocznia Remontowa zwodowała kolejny kadłub zbudowany w Gdańsku według tego projektu, o czym można przeczytać TUTAJ.
Czym jest położenie stępki?
Mówiąc najprościej, jest to rozpoczęcie montażu kadłuba budowanej jednostki. Można by mówić po prostu o początku budowy, jednakże pierwszymi pracami wykonywanymi w stoczni jest tzw. cięcie blach, czyli przygotowanie części metalowej konstrukcji, niczym wg krawieckiego wykroju. Stępka w tradycyjnych konstrukcjach okrętowych była tożsama z kilem, niejako kręgosłupem kadłuba, do którego montowano poprzeczne żebra, tzw. wręgi. Technika budowy okrętów znacznie się rozwinęła przez wieki, a zwłaszcza w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Specyfika współczesnych procesów technologicznych sprawia, że jako symboliczne położenie stępki rozumie się pojedynczej, poprzecznej, dennej sekcji kadłuba. Osiągnięcie tego etapu budowy zazwyczaj łączy się z uroczystym świętowaniem, tak jak to miało miejsce w przypadku przyszłego ORP „Czajka”. W ceremonii wziął udział członek zarządu województwa pomorskiego, Adam Gawrylik.