Termomodernizacja 10 budynków użyteczności publicznej oraz komunalnych budynków wielorodzinnych, nasadzenia zieleni miejskiej, budowa ponad 5 km nowych dróg rowerowych, zakup czterech autobusów elektrycznych oraz integracja migrantów. To najważniejsze przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane dzięki funduszom europejskim w MOF Malbork-Sztum.
W najbliższych latach w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork-Sztum, czyli na obszarze powiatów malborskiego i sztumskiego, zrealizowanych zostanie 12 ważnych przedsięwzięć. Porozumienie w tej sprawie 11 grudnia 2024 r. podpisali marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Marcin Skwierawski z Markiem Charzewskim, burmistrzem Malborka, które to miasto pełni funkcję lidera MOF.
Jakie przedsięwzięcia wskazano do realizacji?
Przede wszystkim zaplanowano termomodernizację 10 budynków użyteczności publicznej oraz komunalnych budynków wielorodzinnych wraz z ich podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub wymianą źródeł ciepła. W samym Malborku będą to: zabytkowy Ratusz Staromiejski, siedziby urzędu miasta i Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz mieszkania komunalne zlokalizowane na obszarze prowadzonej rewitalizacji. Natomiast na terenie gminy wiejskiej Malbork nastąpi termomodernizacja świetlicy wiejskiej oraz remizy strażackiej w Lasowicach Wielkich.
W ramach adaptacji do zmian klimatu w Sztumie przy placu Wolności oraz w otoczeniu tutejszego szpitala wprowadzone zostaną ekologiczne rozwiązania polegające np. nasadzeniach nowych drzew i krzewów, wykonaniu łąk kwietnych czy stworzeniu ogrodów deszczowych służących zatrzymaniu wód opadowych.
Aby poprawić funkcjonowanie systemu transportu zbiorowego w Malborku i ograniczyć emisję zanieczyszczeń, zakupione zostaną cztery niskopodłogowe autobusy elektryczne oraz dwie ładowarki przeznaczone do pracy w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji. Na przystankach pojawią się też tablice informacyjne przekazujące bieżące informacje o autobusach, takie jak opóźnienia, objazdy czy awarie. Z kolei przy zmodernizowanej stacji kolejowej w Sztumie utworzony zostanie węzeł integracyjny obsługujący pieszych, rowerzystów i pasażerów transportu publicznego. Inwestycji towarzyszyć będzie budowa przystanków autobusowych, miejsc parkingowych dla rowerów oraz parkingów Kiss&Ride i Park&Ride.
Ponadto, zbudowane zostaną nowe drogi rowerowe w Malborku, a wzdłuż nich stojaki rowerowe i stacje naprawcze. Podobna inwestycja wykonana zostanie na terenach wiejskich wzdłuż drogi powiatowej biegnącej od granicy miasta przez Grobelno do Kraśniewa. W sumie oddanych do użytku zostanie ponad 5 km nowych dróg rowerowych.
W porozumieniu dla MOF Malbork-Sztum przewidziano również projekty nakierowane na integrację migrantów, obejmujące m.in. wsparcie psychologiczne, zapewnienie dostępu do edukacji, organizację warsztatów i wydarzeń artystycznych, doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy, a także pomoc socjalną. Jego realizacją zajmą się samorządy lokalne i urzędy pracy działające w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi.
To wszystko dzięki unijnemu wsparciu
Łączna wartość tych 12 przedsięwzięć wynosi ponad 48 mln zł, z czego prawie 41 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 w ramach instrumentu tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przypomnijmy, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są formą współpracy lokalnych samorządów, które dzięki wsparciu środków unijnych mogą realizować określone przedsięwzięcia, a tym samym rozwiązywać wspólne problemy i poprawiać jakość życia mieszkańców.