To już XXX edycja konkursu o Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. To wyjątkowe wyróżnienie dla najbardziej aktywnych organizacji, dzięki którym rozwija się społeczeństwo obywatelskie. Uroczystość odbyła się 10 grudnia 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Do tej pory uhonorowanych nagrodami zostało kilkaset organizacji pozarządowych działających na rzecz naszego regionu. W zeszłym roku organizacje z Lęborka, Stężycy, Starogardu Gdańskiego, Wieżycy, Słupska, Gdyni i Gdańska otrzymały wyróżnienia.
AKTUALIZACJA 11.12.2024
Gala Nagród
Organizacje, które zostały nagrodzone wyróżniają się nie tylko na tle naszego regionu, ale również kraju. Zwycięzców wybrała komisja w której skład wchodzą przedstawiciele partnerów wydarzenia oraz ubiegłorocznych laureatów. Wyjątkiem jest Bursztynowa Róża przyznawana przez przedstawicieli Fundacji RC.
Nagrody, kategorie i laureaci:
- Ochrona Środowiska i Edukacje Ekologiczna – Stowarzyszenie Pomorski Alarm Ekologiczny
- Ochrona Środowiska i Edukacje Ekologiczna – Stowarzyszenie Starogard 2030
- Edukacja – Fundacja Pozytywne Inicjatywy
- Pomoc Społeczna i usługi socjalne – Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
- Pomoc Społeczna i usługi socjalne – Stowarzyszenie na rzecz Osób z kryzysami psychicznymi „Przyjazna Dłoń”
- Nagroda Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” za współpracę międzynarodową – Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne” Lokalna Organizacja Turystyczna
- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Dębogórze-Kosakowo
- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Stowarzyszenie „Trójwiejska”
- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Fundacja Horyzonty Sztuki
- Nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich – Społeczeństwo Obywatelskie – Fundacja Pokolenia
- Nagroda Marszałka Senatu RP – Koło Gospodyń Wiejskich w Sierakowicach „Sercem Podszyte”
- Debiut Roku – Fundacja 33 Biskupia
- Nagroda Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – ekonomia społeczna – Bank Żywności w Chojnicach
- Bursztynowa Róża – Tomasz Keler
– Bardzo doceniam pracę jaką wkładacie w codzienne działania tych organizacji pozarządowych – mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. – Państwo nawet najbardziej sprawne nie jest w stanie ogarnąć wszystkich sfer życia publicznego. Tą lukę wypełniacie właśnie wy, dzięki wam pomoc niesiona jest wielu osobom, które jej potrzebują.
W czasie gali szczególną uwagę zwracano na zdrowie psychiczne w społeczeństwie i ogrom pracy jaka jest wkładana w organizacje zajmujące się tym obszarem.
– Dzięki takim wydarzeniom możemy rozmawiać o tym co jest ważne dla nas, dla regionu, kraju i świata – podkreślał marszałek Struk. Jak zaznaczył problemy społeczne cały czas są i się nawarstwiają. Życie społeczne jest dynamiczne, a każdy czas rodzi nowe problemy. Bez organizacji pozarządowych i dobrych ludzi nie byłoby możliwe ich rozwiązywanie.
W ECS wtorkowy wieczór był pełen pozytywnej energii i wyjątkowych gości. Obecni byli m.in.: Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Monika Chabior, zastępczyni prezydent miasta Gdańska, Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu, Mariola Śrubarczyk-Cichowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdynia, Katarzyna Weremko, dyrektorka departamentu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Maciej Urbanek, wójt gminy Pszczółki. Obecna była też Elżbieta Płażyńska, żona zmarłego, byłego wojewody gdańskiego, którego imię nosi nagroda wręczana podczas gali. Na zakończenie zostało wykonane wspólne, pamiątkowe zdjęcie gości gali.
To już 30 lat! Czym jest Bursztynowy Mieczyk?
Co roku od trzech dekad konkurs wyróżnia wszystkich tych, którzy z pasją i zaangażowaniem wspierają rozwój lokalnych społeczności. Historia Bursztynowego Mieczyka sięga roku 1994. To wtedy Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych rozpoczęło realizację koncepcji uznania dla najaktywniejszych organizacji pozarządowych. Od samego początku ta Nagroda zyskała uznanie wojewody gdańskiego – Macieja Płażyńskiego. Między innymi to dlatego nazwana została jego imieniem. Od 1999 roku wspierana jest również przez marszałka województwa pomorskiego. Wspólnie z wojewodą pomorskim promują i współfinansują przedsięwzięcie.
– Od lat wyrażamy uznanie dla codziennego wysiłku aktywnych mieszkańców i mieszkanek naszego regionu. Bez nich nasze życie i codzienność wyglądałyby zupełnie inaczej – mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. Podczas gali nie tylko nagradzane są najaktywniejsze organizacje pozarządowe. – Chodzi również o to, by w uroczysty sposób podkreślić to, co udało się zbudować na Pomorzu – wielosektorowe partnerstwo, które ponad podziałami, nieprzerwanie trwa od trzech dekad – dodaje marszałek. Gala stała się tradycją, a także częścią historii Pomorza. Wzbudza w całym kraju podziw i uznanie.