Nagrodę w środę, 20 listopada 2024 r. odebrała członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska.

Pomorze liderem

Nasze województwo zdobyło pierwsze miejsce w kategorii Zdrowe Województwo w konkursie Medonet Awards 2024. Mieszkańcy regionu uzyskali średni Indeks Zdrowia na poziomie 66,2 proc. Na drugim miejscu, ex aequo, znalazły się województwa dolnośląskie i mazowieckie z wynikiem 66,1 proc. przy średniej dla Polski wynoszącej 66,5 proc. Sukces Pomorza w tej rywalizacji świadczy o tym, że mieszkańcy skutecznie dbają o swoje zdrowie, stosując się do zaleceń ekspertów w zakresie profilaktyki i zdrowego stylu życia.

– Bardzo się cieszę, że dostaliśmy tę nagrodę. Dedykuję ją wszystkim Pomorzanom – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska.

Przypomnijmy, że samorząd województwa od lat intensywnie promuje zdrowie publiczne. Realizujemy różne programy m.in. kardiologiczne, organizujemy akcje zachęcające do badań przesiewowych wykrywających nowotwory, a także wspieramy inicjatywy dotyczące zdrowia psychicznego. Dbamy też o jakość powietrza, realizując uchwały antysmogowe, które mają zredukować szkodliwe substancje w atmosferze.

– Pierwsze miejsce w Polsce to ogromne wyróżnienie, które oznacza, że nasze działania przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców regionu. To też dodatkowa motywacja do realizacji kolejnych projektów zdrowotnych – dodała Agnieszka Baranowska.

Czym jest Indeks Zdrowia

Indeks Zdrowia to parametr stworzony przez Radę Naukową Narodowego Testu Zdrowia Polaków – największego badania, które Medonet realizuje od pięciu lat. W tym czasie udział w badaniu wzięło 1,3 mln osób. Indeks Zdrowia, w skali od 0 do 100, pokazuje, jak dobrze wypełnia się zalecenia ekspertów w zakresie dbania o profilaktykę dotyczącą badań oraz stylu życia.
Narodowy Test Zdrowia Polaków obejmuje takie aspekty jak: stan zdrowia, chorobowość, profilaktyka zdrowotna, styl życia czy korzystanie z opieki medycznej. Warto podkreślić, że każdy z respondentów po wypełnieniu ankiety on-line poznał Indeks Zdrowia oraz otrzymał spersonalizowane rekomendacje dotyczące stanu zdrowia.

Indeks Zdrowia Polaków 2024 

Nagrody dla najlepszych

Podczas kongresu zostały wręczone nagrody Medonet Awards dla Liderów Ochrony Zdrowia w Polsce. Były to najbardziej zasłużone firmy, osoby, fundacje, inicjatywy, projekty i instytucje.

Wybrano laureatów w następujących kategoriach:

  • Grand Prix 2024 – za wyjątkowe zaangażowanie i osiągnięcia w sektorze zdrowia – Instytut Matki i Dziecka
  • Lider Ochrony Zdrowia 2024 – za wybitne osiągnięcia w zarządzaniu i prowadzeniu placówek ochrony zdrowia – prof. Tomasz Maciejewski
  • Innowacja Zdrowotna 2024 – za istotne innowacje w dziedzinie zdrowia i opieki medycznej –  FreeStyle Libre
  • Usługa Zdrowotna 2024 – za znaczącą poprawę dostępności, jakości lub efektywności opieki zdrowotnej – Program Stress Control
  • Działanie na rzecz pacjentów 2024 – za inicjatywy i działania mające na celu poprawę komfortu i jakości życia pacjentów – ampania społeczna #odwoluje #nieblokuje
  • Wellbeing Creator of the Year 2024 – za działania na rzecz zdrowia i dobrostanu pracowników – Wellbeing Polska

 

Trójmiasto na podium

We wrześniu br. przyznano nagrody w ramach Indeksu Zdrowych Miast 2024. Brano pod uwagę takie kryteria jak: zdrowie, edukacja, mieszkalnictwo, infrastruktura oraz inne obszary kluczowe dla jakości życia mieszkańców. Wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców Gdańsk z wynikiem 55,5 zajął trzecie miejsce. Pierwsze przypadło Poznaniowi (74,9), zaś drugie Warszawie (60,8). Natomiast w kategorii miast do 300 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajął Sopot (67,6), drugie Gdynia (64,9), a trzecie Rzeszów (64,5). Ponadto, w kategorii zdrowie na trzecim miejscu znalazła się Gdynia, na siódmym – Sopot, a na ósmym – Gdańsk. Tutaj pierwsza lokata przypadła Rybnikowi, a druga Poznaniowi. Do oceny miast w tej kategorii wykorzystano dwa główne kryteria. Pierwszym była łączna liczba programów zdrowotnych oraz działań realizowanych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia w mieście. Drugim natomiast był średni koszt realizacji programów i zadań w przeliczeniu na liczbę ludności.
Z kolei w kategorii ludność i pokolenia Gdańsk uplasował się na trzeciej pozycji, wyprzedziły go Rzeszów (I miejsce) i Kraków (II miejsce). W tym wypadku brano pod uwagę: medianę wieku, współczynnik feminizacji, saldo migracji na 1000 ludności, zgony z powodu nowotworów na 100 tys. ludności, zgony z powodu chorób układu krążenia na 100 tys. ludności, zgony niemowląt na 1000 żywych urodzeń oraz zgony osób w wieku 65 lat na 1000 ludności w tej grupie wiekowej.

O wydarzeniu

Kongres Zdrowia to spotkanie ekspertów i liderów w dziedzinie ochrony zdrowia. Podczas tego wydarzenia omawiano najważniejsze wyzwania i przyszłość polskiego systemu zdrowotnego. Po raz pierwszy zaprezentowano też wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków. Cały dzień trwały też debaty i panele. Wśród omawianych tematów były m.in.: zdrowie społeczne i profilaktyka zdrowotna, choroby cywilizacyjne, system opieki zdrowotnej, zdrowie i wellbeing pracowników czy technologie i AI w medycynie. Ponadto, dyskutowano nad wyzwaniami, z którymi muszą mierzyć się decydenci, liderzy i przedsiębiorcy w obszarze zdrowia. I Kongres Zdrowia Medonet odbył się pod hasłem Zdrowie nie poczeka.