Nagrody zostały wręczone 18 listopada 2024 r. podczas uroczystej gali w teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Bulwary nad Słupią

Jeszcze niedawno były tu dziurawe chodniki, zapuszczona roślinność. Ogólnie miejsce nie zachęcało do odwiedzin i nie było dobrą wizytówką stolicy Pomorza Środkowego.

– To wszystko bardzo się zmieniło. Oto zupełnie nowe, atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów miejsce na mapie Słupska. Oto najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego czyli Bulwary nad Słupią – ogłosił zwycięzcę tegorocznej, szesnastej już edycji konkursu Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Przedsięwzięcie zostało docenione za łączenie różnych funkcji śródmieścia Słupska oraz wykreowanie zupełnie nowej przestrzeni publicznej.

– Bulwary to wyjątkowy przykład udanej rewitalizacji – dodał marszałek.

Konkursowa komisja zwróciła również uwagę na walory przyrodnicze i krajobrazowe rzeki. Warto bowiem dodać, że Dolina Słupi w centrum Słupska, jest objęta ochroną w ramach obszaru Natura 2000. Sami się przekonajcie, jak pięknie jest teraz w Słupsku Zobaczcie film.

 

Są też wyróżnienia

Konkursowa kapituła przyznała również dwa wyróżnienia. Wyróżnienie pierwszego stopnia trafiło do Gdyni za inwestycje „Park leśny na Oksywiu”. To połączenie Oksywia Górnego i Dolnego. W uzasadnieniu czytamy, że: „ realizacja przedsięwzięcia pozwoliła na wyeksponowanie walorów przyrodniczych w obrębie dzielnicy o silnie przemysłowym i wojskowym charakterze, tworząc przy tym ważny punkt orientacyjny”. Wyróżnieniem trzeciego stopnia uhonorowano inwestycję „Garnizon. Zagospodarowanie terenu byłych koszar wojskowych w Gdańsku Wrzeszczu”. Docenione zostało całe założenie urbanistyczne łączące funkcje mieszkalne i usługowe. W uzasadnieniu konkursowa kapituła wskazała również na zachowanie dużej spójności we wszystkich etapach inwestycji.

Nagroda specjalna

W tegorocznej edycji konkursu przyznano również nagrodę specjalną. Odebrał ją wiceprezydent Rumi Ariel Sinicki. Nagroda została przyznana za projekt „Zagospodarowanie Góry Markowca”. Co wzbudziło uznanie konkursowej kapituły?

– To wykreowanie zupełnie nowej przestrzeni publicznej, ważnej dla lokalnej wspólnoty – czytamy w uzasadnieniu.

W ramach inwestycji powstała m.in. wieża widokowa, ścianka wspinaczkowa, amfiteatr, plenerowe ścieżki. W ramach tego samego projektu metamorfozę przeszło też pobliskie osiedle.

Kilka słów o konkursie

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego został zainicjowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2005 roku. Stanowił wówczas jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce, dając możliwość prezentacji osiągnięć wszystkich grup interesariuszy zaangażowanych w proces kształtowania wysokiej jakości rozwiązań projektowych.

– W jego blisko dwudziestoletniej historii wyróżniliśmy szereg inwestycji z różnych części województwa pomorskiego, które uwzględniały przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze i skali – podkreśla marszałek Struk

. W pracach Kapituły Konkursu biorą udział przedstawiciele środowiska projektowego oraz akademickiego związanego z kształtowaniem przestrzeni publicznej, w tym osoby wskazane przez organizacje stowarzyszeń oraz samorządów zawodowych architektów, architektów krajobrazu i urbanistów.