Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku stanowić będzie doskonałą szansę na odkrycie bogactwa kulinarnego Pomorza, opartego na tradycyjnych recepturach i lokalnych składnikach. Pod hasłem Smaki Pomorza przez trzy dni otwarte będą stoiska, na których będzie można skosztować regionalnych smakołyków, ekologicznej żywności i specjałów idealnych na zimową aurę.
Stoiska Smaki Pomorza zostaną zorganizowane przez samorząd województwa pomorskiego, a otwarte będą od piątku do niedzieli, 22-24 listopada 2024 r., przy czym w piątek i sobotę w godz. 12.00-21.00, a w niedzielę w godz. 12.00-20.00. Znajdziemy je w sąsiedztwie Świątecznej Komnaty ze św. Mikołajem, a ich lokalizacja, tuż za i przed Bramą Misiową, zapewni niepowtarzalny urok i dodatkową atrakcję. Po zakończeniu jarmarku, misie z Bramy będą bowiem dostępne na sprzedaż, a dochody z tej akcji wesprą szczytny cel.
Specjały od lokalnych producentów
Jarmark Bożonarodzeniowy to nie tylko okazja do zakupu wyjątkowych produktów, ale również szansa na wsparcie lokalnych producentów, którzy z pasją i zaangażowaniem tworzą swoje wyroby. W ich ofercie znajdują się m.in przetwory owocowe i warzywne, tradycyjne wigilijne zakwasy z buraków, kiszonki oraz miody. Nie zabraknie również wędlin i przetworów mięsnych, a także unikatowych wypieków, takich jak np. biały piernik, który powstaje w oparciu o pradawną zakonną recepturę. Wszystkie produkty będą starannie pakowane.
– Chcemy, by oferowane wyroby nie tylko doskonale smakowały, ale także mogły stanowić wspaniałe, zdrowe i naturalne świąteczne upominki dla bliskich – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Wśród dostępnych smakołyków znajdą się także zimowe napoje na odporność, domowe octy owocowe, a nawet produkty lawendowe. Miłośnicy lawendy będą też mieli okazję spróbować innowacyjnych produktów, takich jak mus truskawkowy z lawendą czy syrop lawendowy z cynamonem. Te unikalne przysmaki pochodzą z gospodarstwa, które zdobyło uznanie na wielu konkursach.
Smaczne, tradycyjne i ekologiczne
Na jarmarku znaleźć będzie można szeroką gamę wypieków: chleby i ciasta domowe wypiekane w tradycyjny sposób, bez dodatku barwników czy konserwantów. Na uwagę zasługiwać będą również sery, w tym serki kozie oraz wędzone, które zachwycą każdego miłośnika serowych przysmaków. Nie zabraknie produktów od renomowanej serowarni kaszubskiej, która zdobyła złote medale na Targach Poznańskich. Serowarnia, opierająca się na zasadach slow food, dostarcza swoje wyroby do najlepszych restauracji w Polsce oraz Europie.
Koneserzy wędlin na pewno docenią specjały od ekologicznych gospodarstw, które oferują naturalnie wędzone mięsa. Fanów dań rybnych z pewnością oczarują ryby z lokalnych połowów w Zatoce Gdańskiej. Nie zabraknie takich przysmaków, jak pikantne szprotki czy pasztet z łososia. Rybne specjały są przygotowywane według sprawdzonych receptur.
Wśród produktów z gospodarstw ekologicznych, nie można pominąć bio zakwasów, olejów tłoczonych na zimno oraz przetworów z owoców i warzyw. Dzięki zastosowaniu naturalnych metod uprawy, te produkty zapewniają wysoką jakość i bogactwo witamin.
– Każdy z przetworów przygotowywanych według tradycyjnych receptur to nie tylko radość dla podniebienia, ale także wsparcie zdrowia – dodaje marszałek Mieczysław Struk.
Idealne na zimową aurę
Na wszystkich odwiedzających jarmark czekać będą aromatyczne kawy oraz herbaty, które idealnie wpiszą się w zimową aurę i celebrację świąt. Poza tym wśród lokalnych specjałów znajdą się też miody pitne oraz różnorodne piwa warzone w lokalnych browarach, jak również wina z kaszubskich owoców. Produkty te pochodzić będą z rodzinnych pasiek i plantacji, gdzie tradycja ich wytwarzania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.