To było 35. Walne zebranie członków OMGGS. Tym razem samorządowcy spotkali 14 listopada 2024. W spotkaniu uczestniczyli również pomorscy parlamentarzyści a w charakterze obserwatora prezydent Elbląga.

Ustawa metropolitalna

Najważniejszym tematem rozmów było omówienie przygotowań członków OMGGS do wdrożenia zapisów ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rządowe prace nad ustawą powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.

– Ustawa to konkretna korzyść dla mieszkańców. To nasza wspólna szansa, żebyśmy odnieśli sukces. To na przykład nowe połączenia komunikacyjne czy lepsze planowanie przestrzenne – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Przy MSWiA działa zespół roboczy, który wspólnie z samorządowcami z Pomorza i ze Śląska pracuje nad pomorską ustawą, która jednocześnie ma zmienić ustawę dot. jedynej do tej pory Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

– Przed nami kluczowe dyskusje o przyszłości metropolii. O tym jakie wyzwania czekają nas w nadchodzących latach, co zmieni ustawa metropolitalna – zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ustawa metropolitalna to np. ochrona klimatu, szerszy dostęp do usług publicznych, lepsze kompetencje kadr, promocja i zarządzanie.

 

O czym jeszcze dyskutowano?

Na spotkaniu podjęta została również uchwała o powołaniu dwóch nowych członków Rady OMGGS. Zostali nimi Michał Pasieczny, prezydent Rumi oraz prezydent Tczewa, Łukasz Brządkowski. Obydwaj to doświadczeni samorządowcy. Uchwałą zmieniono również skład Zarządu OMGGS. Kolejna część Walnego Zebrania poświęcona była Metropolitalnemu Centrum Kompetencji (MCK). To nowy projekt OMGGS, dzięki któremu samorządowcy za darmo podwyższają swoje kompetencje w obszarach m.in. zamówień publicznych i komunikacji. Do tej pory w szkoleniach udział wzięło ponad 300 urzędników.

Czym jest OMGGS?

Warto przypomnieć, czym jest OMGGS? Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, bo tak brzmi pełna nazwa, to stowarzyszenie 61 miast, gmin i powiatów z Pomorza, w których mieszka około 1,6 mln mieszkańców. Stowarzyszenie działa od ponad 10 lat w takich obszarach jak transport publiczny, aktywizacja mieszkańców, kultura czy rozwój przedsiębiorstw, planowanie przestrzenne czy ekologia. W nowej perspektywie unijnej OMGGS zrealizuje ponad 120 projektów z dofinansowaniem ponad 780 mln zł z UE.