Dziś 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Przez cały dzień odbywają się uroczystości. Jak świętują Pomorzanie?
Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza świąt państwowych po 1989 roku.
Gdańsk
Zacznijmy od stolicy naszego regionu. W Gdańsku obchody rozpoczęły się już w niedzielę 10 listopada. Wtedy to złożone zostały kwiat. Była także modlitwa a jako symbol pokoju zostały wypuszczone białe gołębie. Kulminacją obchodów była jednak tradycyjna Parada Niepodległości. To wielki radosny przemarsz ulicami Śródmieścia Gdańska, w którym biorą udział tysiące Gdańszczan oraz turystów. Jak co roku w Paradzie wziął udział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
– Dziś jest radosny i ważny dla każdego dzień. Podczas tej parady wspominamy nie tylko czas, kiedy tworzyła się Niepodległa Polska. Ale zadajemy sobie pytanie co znaczy niepodległość, co znaczy mój patriotyzm, jaka jest moja odpowiedzialność za ojczyznę. Przychodząc dziś na tę manifestację, z dziećmi, pokazujemy, że jesteśmy Polakami, że liczy się nasza ojczyzna, że chcemy teraz i zawsze jej bronić. Niech żyje Polska i Polacy! – mówił przed Zieloną Bramą marszałek Struk.
Parada tradycyjnie zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Hymny Polski, a słowa Mazurka Dąbrowskiego rozbrzmiały nie tylko na Długim targu, ale również na innych ulicach Śródmieścia Gdańska i nie tylko.
Chojnice
W programie chojnickich obchodów było wiele wydarzeń patriotycznych i kulturalnych. Jak co roku mieszkańcy Chojnic spotkali się pod Pomnikiem Orła Białego. Tam zostały złożone okolicznościowe wieńce. Kwiaty złożyłm.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Potem uczestniczy przeszli do chojnickiej Bazyliki gdzie została odprawiona uroczysta msza święta. Zakończeniem obchodów 106. Rocznicy odzyskania niepodległości był koncert w Chojnickim Centrum Kultury
Sopot
Jak na uzdrowisko przystało, w Sopocie obchody połączone są z promowaniem zdrowego trybu życia. S samego rana odbył się Sopocki Bieg Niepodległości. Po jego zakończeniu ulicami miasta przejechała kolumna zabytkowych samochodów i wozów strażackich oraz korowód sopockich harcerzy tańczących Poloneza. Oficjalne obchody zaplanowane zostały na wieczór. To msza święta w kościele św. Jerzego oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu.
Słupsk
Do sportowego świętowania dołączył Słupsk. Ulicami miasta przebiegli uczestnicy XII Słupskiego Biegu Niepodległości. A główne uroczystości odbyły się przy pomniku Żołnierza Polskiego. Tam Mieszkańcy, przybyłe delegacje, przedstawiciele władzy samorządowej, służby mundurowe i wiele innych delegacji złożyli kwiaty. Wśród nich był również Marek Biernacki, szef Biura Zamiejscowego UMWP w Słupsku. Były również przemówienia okolicznościowe, salwa honorowa, apel pamięci oraz koncert piosenki patriotycznej.
Sztum
Obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości w Sztumie rozpoczęła msza w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Anny. Stamtąd uczestnicy uroczystości, ulicami Sztumu przeszli pod Pomnik Rodła, by złożyć hołd bohaterom walk o wolność i polskość. Samorząd Województwa Pomorskiego reprezentował Józef Sarnowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod Głazem Pamięci.
Tczew
W Tczewie oficjalne uroczystości były okazją do odsłonięcia wyjątkowego muralu. Na budynku przy ulicy Wąskiej 48 powstało malowidło „Dał nam przykład Bonaparte… – od Legionów Dąbrowskiego do Niepodległości”, Ma ono przypominać o wojnach napoleońskich na Pomorzu i roli, jaką odegrali w nich lokalni mieszkańcy. Następnie uroczystości patriotyczne odbyły przy pomniku Pamięci Poległych za Niepodległość na cmentarzu „Starym” przy ul. 30 Stycznia gdzie zostały złożone kwiaty.