Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza świąt państwowych po 1989 roku. Obchodom oficjalnym towarzyszy wiele wydarzeń, które pozwalają na radosne przeżywanie tego czasu przez mieszkańców Polski.

Flagi, parada i spektakl multimedialny w Gdańsku

Gdańsk zacznie świętować już w niedzielę, 10 listopada. Biało-czerwone flagi zawisną w całym mieście, a największa z nich zostanie wciągnięta na maszt na Górze Gradowej w samo południe. Niewątpliwie największym zainteresowaniem będzie się cieszyć poniedziałkowa Parada Niepodległości. Odbędzie się ona już po raz dwudziesty drugi. Wydarzenie przyciąga uczestników w każdym wieku i przebiega w radosnej, bezpiecznej atmosferze. Przemarsz grup uzupełni parada zabytkowych pojazdów. Będzie i rodzinne zdjęcie i wspólne śpiewanie polskiego hymnu. Ciekawostką będą punkty  gastronomiczne z ofertą inspirowaną motywami patriotycznymi. Atrakcją będzie również spektakl multimedialny „Iskry Niepodległej”, będzie można się z nią zapoznać na Targu Węglowym przez cały długi weekend. Szczegółowy program obchodów dostępny jest TUTAJ. Wydarzeniem, które już stale towarzyszy gdańskim obchodom jest Bieg Niepodległości. Przewidzianych jest kilka kategorii startowych, a zapisać się można TUTAJ. Organizatorzy spodziewają się około 1000 uczestników. Oprócz biegów planowany jest też marsz nordic walking.

W Sopocie bieg i… kąpiel w morzu

Na biegaczy czeka również Sopot. Sopocki Bieg Niepodległości to jeden z kilku punktów programu przygotowanego na 11 listopada. Na dystansie 5 km pobiegną dzieci, młodzież I dorośli. Przewidziany jest również przejazd pojazdów zabytkowych i rowerów. Będą też uroczystości pod pomnikiem martyrologii mieszkańców Sopotu, poprzedzone mszą świętą o godz. 18.00. Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się natomiast z samego rana, o wschodzie słońca. Tuż po godz. 7.00 wszyscy chętni mogą wziąć udział we wspólnej morskiej kąpieli, a następnie udać się na koncert fortepianowy w Dworku Sierakowskich. Innym okolicznościowym wydarzeniem kulturalnym będzie spektakl „Polska Niepodległa – historia w spódnicy” w teatrze Atelier, który będzie dwukrotnie wystawiony już w piątek, 8 listopada, o godz. 12.00 i 18.00.

Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Już sama nazwa gdyńskich obchodów wskazuje, że będzie radośnie, ciepło i familijnie.  Warsztaty rodzinne w Centrum Nauki Eksperyment odbędą się w sobotę i niedzielę w kilku odsłonach. W sobotę biblioteka w Małym Kacku zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na głośne czytanie książki „Faustynka. Opowieść patriotyczna”. 11 listopada również w Gdyni ruszy bieg niepodległości. Odprawiona zostanie msza św. w kościele NMP Królowej Polski, a w Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji bezpłatnie będzie można zwiedzić wystawy stale. W samo południe odbędzie się Parada Niepodległości

A co w Wejherowie?

 Wejherowo zacznie świętowanie już 8 listopada. Program artystyczny zostanie zaprezentowany podczas uroczystej akademii w szkole podstawowej nr 5.  W niedzielę odbędzie się Niepodległościowy Marsz Nordic Walking, co jest ciekawą, dostępną dla wielu osób, propozycją uczczenia święta przez aktywność na świeżym powietrzu. Główne obchody odbędą się, oczywiście, w poniedziałek. Rozpoczną się mszą świętą w Kolegiacie św. Trójcy o godz. 11.00. Natomiast w samo południe ruszy z placu Jakuba Wejhera doroczna Parada Niepodległości. Nie zabraknie też pojazdów zabytkowych, a obchody uświetni pokaz Sekcji Ułańskiej i 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.