W Regionalnych obchodach Światowego Dnia Turystyki uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Leszek Bonna i Marcin Skwierawski, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska oraz Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i prezeska Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji i instytucji związanych z turystyką, hotelarze i restauratorzy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.

„Turystyka umacnia pokój na świecie”

Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do tego, by podsumować dotychczasowe działania w turystyce w naszym regionie, a przede wszystkim spotkać się w gronie przyjaciół z branży.

– Siłą naszego województwa jest ogromne zróżnicowanie kulturowe, krajobrazowe i przyrodnicze oraz determinacja wielu samorządowców i przedsiębiorców. Nie jest łatwo odbudować się po pandemii. Nie jest łatwo funkcjonować w warunkach wojny toczonej tuż za naszymi granicami. Dzisiaj staramy się przyciągać w szczególności naszych rodaków, którzy przyjeżdżają na Pomorze i korzystają m.in. z naszych szlaków rowerowych i kajakowych czy tras jeździeckich. Ale pojawiło się nowe zjawisko, z którego warto skorzystać. To zainteresowanie Czechów i Słowaków przyjazdami nad polskie morze. Warto w działalności turystycznej nastawić się właśnie na ten cel – zaznaczył na wstępie marszałek Mieczysław Struk.

Marszałek podziękował również wszystkim organizatorom turystyki, właścicielom i pracownikom obiektów noclegowych i gastronomicznych, przewodnikom turystycznym i pilotom wycieczek oraz lokalnym organizacjom turystycznym za działania promujące i rozwijające nasz region.

– Wszystkim osobom, które funkcjonują w branży turystycznej, z okazji Światowego Dnia Turystyki serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów – dodał marszałek Mieczysław Struk.

Tegoroczne hasło przewodnie obchodów Światowego Dnia Turystyki to Turystyka i pokój.

– To szczególnie ważne przesłanie w dzisiejszych czasach, gdy rośnie potrzeba budowania więzi pomiędzy narodami, gdyż różnice kulturowe zamiast łączyć, coraz częściej stają się przyczyną barier i niepokoju pomiędzy państwami – mówi Marta Chełkowska. – Turystyka zbliża do siebie ludzi. Jest branżą odgrywającą istotną rolę w budowaniu dialogu oraz współpracy, co w oczywisty sposób przyczynia się do umacniania pokoju na świecie. Poznawanie innych kultur i zwyczajów mieszkańców innych regionów sprzyja wzajemnemu zrozumieniu i szacunkowi, a także działaniom wspierającym stabilizację, która jest nam dziś tak bardzo potrzebna.

 

Kto w tym roku otrzymał nagrody i wyróżnienia?

Spotkanie w centrum konferencyjnym Olivia Star rozpoczęło się od debaty pt. „Kierunek zrównoważona turystyka – szansa czy wyzwanie w obecnych czasach?”, w której wzięli udział: prof. Anna Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.

 

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia Odznak honorowych Za Zasługi dla Turystyki nadawanych przez Ministra Sportu i Turystyki, którymi wyróżnieni zostali:

  • Joanna Jagoda – kustosz Muzeum Wsi Słowińskiej, członkini Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego „Kluka”,
  • Andrzej Demczak – zastępca dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego,
  • Jarosław Kowalczuk – wiceprezes PTTK Oddziału im. dr. Jerzego Szukalskiego w Gdańsku,
  • Sebastian Moś – przewodnik turystyczny, członek Komisji Zarządu Głównego PTTK ds. turystyki w środowisku służb mundurowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

 

W tym roku z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego przyznane zostały również honorowe wyróżnienia za zaangażowanie w tworzenie samorządu na Pomorzu, wytężoną pracę dla dobra wspólnego i rozwoju regionu w obszarze turystyki, które otrzymali:

  • Adrian Bogusłowicz – prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej, inicjator akcji Krynica Morska dla Medyka, członek Zarządu PROT,
  • Lidia Czapiewska – współzałożycielka i właścicielka przedsiębiorstwa Danmar, Kaszubskiego Centrum Kongresowego oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku,
  • Katarzyna Czaykowska – przewodniczka turystyczna i pilotka wycieczek, prywatnie kolekcjonerka gotyckich cegieł,
  • Celina Grabowska – właścicielka firmy Celmarr Eurocamp Łeba, prowadząca camping Morski 51, który jest wielokrotnym laureatem nagród nadawanych przez Polską Federacje Campingu i Caravaningu,
  • Ewa Kowalska – dziennikarka, autorka bloga iBedeker.pl,
  • Andrzej Młyński – prezes Zarządu LOT Szczyt Wieżyca w Szymbarku, propagator kaszubskiej tradycji i kultury, organizator wielkich parad bryczek i wozów w Szymbarku,
  • Izabella Odejewska – współzałożycielka i właścicielka firmy Canpol w Człuchowie, przy której stworzyła galerię sztuki oraz wybudowała azyl dla zwierząt i jedyne ZOO przy stacji benzynowej w kraju,
  • Zbigniew Ptak – inicjator reaktywacji dróg wodnych i Pętli Żuławskiej, aktywizujących gospodarczo teren Żuław i Zalewu Wiślanego,
  • Katarzyna Sędek – producentka i reżyserka filmów o tematyce turystycznej, morskiej, przyrodniczej i kulturowej, autorka cyklów: „Polska morska” oraz „Naturalni turyści” poświęconych zrównoważonej turystyce.

 

Tradycyjnie podczas Regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki ogłoszeni zostali zdobywcy nagród i wyróżnień Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki w naszym regionie.

  • W kategorii Wydarzenie roku:

Nagroda główna dla Agencji Eventowej LIVE za Festiwale Inside Seaside oraz Sea You 3city Music Showcase.
Są to dwie nowe imprezy muzyczne organizowane poza sezonem letnim, które w znaczący sposób poszerzyły trójmiejską ofertę festiwalową. Inside Seaside to festiwal muzyczny na terenie AmberExpo, w trakcie którego zagraniczni i polscy artyści, na trzech scenach, przedstawili moc muzyki elektronicznej, rockowej i jazzowej. Natomiast Sea You 3city Music Showcase jest świętem trójmiejskiej sceny muzycznej, tym razem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wystąpili na nim znani artyści i artystki, oraz ci, którzy stawiali pierwsze kroki na scenie muzycznej. Koncertom towarzyszyły spotkania z przedstawicielami branży muzycznej oraz dyskusje panelowe.

Nagroda główna dla Miasta Sopotu za obchody 200-lecia kurortu w Sopocie.
Jubileusz 200-lecia miasto wykorzystało do promocji swojego potencjału uzdrowiskowego wśród mieszkańców oraz turystów. Przygotowano spójną komunikację graficzną, nawiązującą do fal, morza i spokoju. Wykorzystano ją w kampaniach reklamowych oraz do produkcji dedykowanej linii gadżetów. Komunikacja prowadzona była pod hasłem „W Sopocie czas płynie w Twoim tempie”.

Wyróżnienie dla Pomorskiego Klubu Orientacji Harpagan za Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan.
Klub Harpagan od ponad 30 lat organizuje dwa razy do roku największe zawody na orientację w Polsce. Podczas każdej edycji bierze w nich udział do 2 tys. uczestników z Polski i zagranicy. Od 2014 r. organizuje także popularny cykl Dzielnicowych imprez na orientację Harpuś.

  • W kategorii Innowacja w turystyce:

Nagroda główna dla Klubu Nowodworskiego za Dni Otwarte Żuławskich Zabytków.
Jest to projekt, który udostępnił prywatne domy żuławskie zwiedzającym. Wydarzenie, od kilku lat przyciąga na Żuławy miłośników tego regionu. Przez dwa dni podróżują oni po delcie Wisły odwiedzając zabytkowe domy podcieniowe, zagrody olenderskie oraz obiekty sakralne. W 2023 r. w ramach wydarzenia udostępniono ich aż 40.

Wyróżnienie dla Lokalnej Grupy Działania Ziemia Człuchowska za Markę Lokalną Komturia Natury.
Komturia Natury to projekt, którego celem było stworzenie na terenie powiatu człuchowskiego marki lokalnej będącej znakiem jakości. To przede wszystkim nowe spojrzenie na produkty oraz sposób udostępnienia walorów regionu w nowy, innowacyjny sposób, wykorzystujący nowoczesne technologie.

  • W kategorii Oferta turystyczna:

Nagroda Główna dla Nadleśnictwa Kaliska za Leśny Ogród Botaniczny – Arboretum Wirty.
Arboretum Wirty to najstarszy Leśny Ogród Botaniczny w Polsce. Zlokalizowany jest w powiecie starogardzkim, gminie Zblewo i zajmuje ok. 70 ha. Znajduje się tutaj ok. 1000 gatunków i odmian drzew i krzewów, a kolekcja wciąż jest poszerzana. Obecnie arboretum w pierwszym rzędzie pełni funkcje turystyczne i edukacyjne. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń naukowych, kulturalnych oraz rekreacyjnych.

Wyróżnienie dla Kamili i Michała Kotarskich za ofertę Stajni Tarant w Nieżywięciu.
Stajnia Tarant posiada stado liczące 40 koni i oferuje usługi stanowiące atrakcję dla lokalnej społeczności i przyciągające gości z całego kraju. Kadrę stanowią doświadczeni instruktorzy i trenerzy, w tym właściciele, oboje czynni zawodnicy. W ofercie stajni znajdują się: nauka jazdy konnej, zajęcia z zakresu hipoterapii, wypady w siodle po okolicy, treningi indywidualne, szkolenia koni do pracy pod siodłem, jak i w zaprzęgu. Stajnia ma także prawo organizowania zawodów sportowych, w tym zawodów skokowych i w powożeniu zaprzęgami jedno i parokonnymi.

  • W kategorii Osobowość roku:

Nagroda Główna dla Bogumiły Bednarek.
Bogumiła Bednarek prowadzi Kaszubską Galerię Edukacyjną „Piękno kwiatów w bibule”, w ramach której przeprowadza warsztaty z tworzenia papierowych kwiatów, malarstwa na szkle, haftu i florystyki. Jest też członkiem LOT Serce Kaszub, z którą współpracuje prowadząc warsztaty dla turystów i mieszkańców.

Nagroda Główna dla Michała Miegonia.
Michał Miegoń związany jest z Muzeum Miasta Gdyni. To animator kultury oraz działacz w dziedzinie popularyzacji gdyńskiej historii i kultury, m.in. jako kurator festiwalu Open House Gdynia. Jest też liderem i muzykiem grupy Kiev Office. W swojej muzyce dużo miejsca poświęca kaszubskiej kulturze. Razem z mieszkańcami Gdyni współtworzy projekt dzielnicowy Mapa Sentymentalna Traffic Design.

  • W kategorii Inwestycja w turystyce:

Nagroda Główna dla miasta Pucka za rozbudowę i przebudowę portu.
Etap I realizacji projektu obejmował budowę części falochronu północnego o długości ok. 270 m dla osłony Basenu Rybackiego przed nadmiernym falowaniem, budowę stałego pomostu połączeniowego o długości 180 m wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów. W efekcie, oprócz już istniejących, powstało 98 nowych miejsc cumowania dla jachtów. Obecnie marina jest ważnym punktem na mapie żeglarskiej Pomorza.

Wyróżnienia dla miasta Rumi za wieżę widokową na Górze Markowca.
Z wieży roztacza się widok ponad koronami drzew na panoramę całej Rumi, sąsiedniej Gdyni, a także na Pradolinę Redy, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Zatokę Gdańską, a nawet Półwysep Helski. Rewitalizacja objęła budowę wieży widokowej, górki saneczkowej, amfiteatru, mini parku linowego, ścieżki edukacyjnej i ścianki wspinaczkowej, a także powstanie trasy kolarstwa górskiego, ławeczek oraz miejsc na rozpalenie ogniska.

  • W kategorii specjalnej Przestrzeń przyjazna zdrowiu:

Nagroda Główna dla miasta Kartuzy za rekultywację kartuskich jezior.
Jeziora kartuskie, w połączeniu z urokliwą okolicą, były kiedyś atrakcją miasta, letniskiem dla mieszkańców Trójmiasta. Niestety zostały kompletnie zdegradowane i zanieczyszczone, gdyż do 2018 r. wpływały do nich nieczystości z okolicy. W celu uratowania jezior uruchomiony został projekt przywrócenia ich biologicznej aktywności poprzez kompleksową rekultywację. Obecnie jeziora kartuskie należą do najczystszych na Pomorzu, co pozwala na wykorzystanie ich w celach kąpieliskowych i rekreacyjnych przez mieszkańców i turystów. Odzyskanie zdegradowanych wcześniej akwenów uwolniło również potencjał prozdrowotny tego obszaru.

 

Statuetką Gryfa Pomorskiego, czyli Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt działalności dla rozwoju turystyki w naszym regionie, a także pasję i zaangażowanie, które przekładają się na osiągnięcia, stanowiące znaczący wkład na rzecz budowania marki turystycznej naszego regionu, uhonorowane zostały Dorota Reszke oraz Halina Rogińska.

Dorota Reszke jest miłośniczką literatury, teatru i muzyki, a także animatorką życia teatralnego w Łebie. Dzięki jej staraniom każdego roku jesienią odbywa się tam Nadmorski Festiwal Teatralny. Jako dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie wyróżnia się nie tylko jako menedżerka kultury, ale także autorka scenariuszy teatralnych oraz publikacji o tematyce regionalnej, m.in. książki „Łeba bez tajemnic”.

Halina Rogińska od lata działa na rzecz promocji Kaszub. Jako prezeska stowarzyszenia Kościerska Chata zrzesza gospodarstwa agroturystyczne z powiatu kościerskiego, przyczyniając się do rozwoju turystyki wiejskiej w naszym regionie. Ponadto, dzięki jej staraniom kaszubska żurawina została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Jest również inicjatorką powstania festiwalu żurawiny oraz szlaku kaszubskiej żurawiny.

 

Dodatkowo, podczas uroczystości przekazane zostały też Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu działalności:

  • 70-lecia Stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich,
  • 65-lecia działalności Klubu Turystów Pieszych „Bąbelki” przy PTTK Oddziale w Gdańsku,
  • 60-lecia Jacht Klubu PTTK Orion ze Słupska,
  • 55-lecia Klubu Turystów Pieszych „Trampy” w Gdańsku,
  • 55-lecia Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Gdańsku,
  • 50-lecia Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie,
  • 25-lecia Fokarium Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu,
  • 25-lecia Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK.