Jarmark św. Dominika to jedna z największych imprez plenerowych w Europie. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia. W tym czasie miastem władają kupcy, rzemieślnicy, kolekcjonerzy i artyści, a ulice wypełnia 760 stoisk handlowych i gastronomicznych. Utworzone zostały również specjalne, tematyczne strefy, a jedną z nich jest Uliczka Pomorska, zorganizowana przez samorząd województwa pomorskiego.

Lokalne przysmaki i zachwycające rękodzieło

Uliczka Pomorska, znajdująca się na ulicy Szerokiej, to wyjątkowe miejsce, które kusi wszystkich odwiedzających regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Można tam również spotkać lokalnych rzemieślników i artystów z ich zachwycającym rękodziełem.

– Warto skosztować przepysznych wyrobów od regionalnych producentów i zapoznać się z kunsztem naszych rzemieślników – zachęca wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. – Tutaj z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Na stoiskach spróbować można m.in. słodkich wypieków oraz pysznych miodów z lokalnych pasiek, nalewek i serów wyrabianych według dawnych receptur czy ekologicznych octów i olejów z pomorskich ziół. Poza tym dostępna jest ceramika z kaszubskimi wzorami, wyroby z pierza i puchu, biżuteria z bursztynu, naturalne kosmetyki oraz świece sojowe.

Tegoroczni wystawcy na Uliczce Pomorskiej:

  • Cynamonka Bakery (Gdańsk) – słodkie wypieki,
  • Pasieka „Pszczółka” L.E. Juchniewicz (Pszczółki) – miody,
  • Żuławskie Smaki – Adam Spirewski, Monika Szczygieł s.c. (Malbork) – sery z Pomorza,
  • EkoAnka Anna Krawców (Nowa Wieś Malborska) – naturalne octy i oleje z pomorskich ziół,
  • Winne grono (Gdańsk) – Goldwasser,
  • Pszczelarska Wyspa Alina Bylicka (Roszkowo) – miody,
  • Polskie Północne Pierze i Puch IBS GV (Borcz) – wyroby z pierza i puchu,
  • Sopocka Agencja Grafiki i Reklamy Światło.Cień Marcin Byks (Sopot) – ceramika z motywem m.in. kaszubskim,
  • A&J Anna Guzowska (Sopot) – biżuteria i wyroby z bursztynu,
  • Lepiej Ceramika Natalia Skrzypkowska (Gdańsk) – ceramika,
  • Ewelina Dośpiał (Gdańsk) – biżuteria z kwiatami,
  • Sygnit Karol Dziekoński (Gdańsk) – naturalne kosmetyki z bursztynu,
  • Apartamenty Żuraw s.c. (Gdańsk) – pamiątki z Gdańska i Pomorza,
  • Dorbur (Gdańsk) – wyroby ze srebra z bursztynem.

Uliczka Pomorska na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Mat. prasowy MTG

 

Wspieramy szlachetną ideę ekonomii społecznej

Na Uliczce Pomorskiej rotacyjnie pojawią się też stoiska podmiotów ekonomii społecznej, które w swojej działalności zatrudniają osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, w tym osoby z niepełnosprawnościami czy długotrwale bezrobotne.

– Szczególnie namawiam do odwiedzenia stoisk z produktami i usługami tych podmiotów, ponieważ łączą one ze sobą ekonomię z wrażliwością społeczną To niezwykle szlachetna idea – podkreśla wicemarszałek Leszek Bonna.

Wśród wystawców znajdziemy m.in. Fundację Leny Grochowskiej prezentującą produkty ceramiczne, ręcznie robione przez jej podopiecznych, Fundację Świat Wrażliwy oferującą domowe wypieki ze swojej kawiarni Caffe Aktywni, Fundację KIWI produkującą przedmioty typu hand-made, w tym tkaniny artystyczne, oraz Spółdzielnię Socjalną Zeroban znaną ze swoich akcesoriów modowych typu torby, plecaki czy kosmetyczki tworzone w duchu zerowaste.

Natomiast w piątek, 2 sierpnia na Przystanku Równość na Skwerze Heweliusza odbędzie się Święto Ekonomii Społecznej. Wydarzenie stanowić będzie znakomitą okazję nie tylko do poznania podmiotów ekonomii społecznej i zaznajomienia się z ich działalnością, ale również bezpośredniego ich wsparcia. Oprócz stoisk wystawienniczych, na których podmioty prezentować będą swoją ofertę i produkty, na odwiedzających czekać będą jeszcze m.in. warsztaty, pokazy, konkursy z nagrodami oraz koncerty.