Głównym celem jest walka z osobami stwarzającymi zagrożenie na drogach po zażyciu środków odurzających. W zeszłym roku pomorscy policjanci przeprowadzili 968 badań na obecność takich środków, a 450 z nich dało wynik pozytywny. W tym roku do końca maja stróże prawa przeprowadzili już 199 takich badań. Wynika z nich, że 149 zmotoryzowanych zasiadło za kierownicą po wcześniejszym zażyciu narkotyków.

– Tacy kierowcy stanowią na drogach śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego istotne jest, aby te osoby były skutecznie eliminowane z ruchu – mówi kom. Karina Kamińska, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

Wsparcie dla pomorskiej policji

Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od lat wspiera policjantów w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach naszego regionu. W tym roku dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zakupiła osiem zestawów (po 20 sztuk w każdym) wkładów do narkotestów o wartości ponad 17 tys. zł.

Ich przekazanie nastąpiło 5 czerwca 2024 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a także insp. Bogusław Ziemba, komendant wojewódzki policji w Gdańsku, jego zastępczyni mł. insp. Alina Majchrzak oraz zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku nadkom. Krzysztof Siemaszko.

Prosty i szybki test

Narkotesty będą wykorzystywane głównie przez policjantów drogówki i prewencji. Po pobraniu próbki śliny w ciągu 15 sekund stróże prawa otrzymają informację, czy kierujący znajduje się pod wpływem środków odurzających. W ten prosty i szybki sposób rozpoznanych może zostać sześć głównych grup narkotyków: marihuana, amfetamina, metaamfetamina, kokaina, ekstazy i opiaty.

– Dzięki błyskawicznie działającym narkotestom policjanci będą mogli kontrolować na drogach znacznie więcej kierowców – zaznacza wicemarszałek Leszek Bonna.

Zestawy do wykonywania narkotestów trafią do jednostek terenowych w całym regionie. O tym, do których miast czy powiatów zostaną przekazane, zadecyduje KWP w Gdańsku, która najlepiej zna mapę zagrożeń na pomorskich drogach.